Министър Сандов: 750 млн. лв. са предвидени за борба с мръсния въздух по новата програма „Околна среда“

29 януари 2022 | 14:00

 

„750 млн. лв. са предвидени за подобряване качеството на атмосферния въздух през следващия програмен период (2021 – 2027 г.) по Оперативна  програма „Околна среда“. Това заяви вицепремиерът по климатичните политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов по време на петъчния парламентарен контрол. Той отговори на въпрос на народния представител Стефан Шилев от „ГЕРБ – СДС“ относно нормативните пропуски, затрудняващи постигането на изискванията за качеството на атмосферния въздух.

Министър Сандов изтъкна, че за първи път правителството осигурява национални средства за подобряване качеството на атмосферния въздух в размер на 77 милиона лева.  „По нов механизъм, който се очаква да стартира скоро, предвиждаме 47 милиона лева. В Бюджет ‘2022 ще има и допълнителни 30 милиона чрез Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС)“, поясни той и посочи, че все още се изпълняват проекти и по Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020“ в размер на 122 милиона лева за подмяна на битовото отопление и разработване на общински програми, както и 500 милиона лева за обществен транспорт.

Министър Сандов обясни, че българското законодателство е синхронизирано с европейското, но срещу страната ни има наказателна процедура заради неизпълнението на съответните изисквания. „След очаквано негативно решение от съда в Люксембург местните власти ще трябва да  пристъпят към по-решителни мерки”, каза още министърът от парламентарната трибуна. Той посочи, че местната власт може да въвежда мерки за ограничаване употребата на определени видове горива или уреди за отопление и да създава нискоемисионни зони като друга възможност за ограничаване емисиите на фини прахови частици (ФПЧ). Отбеляза, че е в комуникация с Министерството на труда и социалната политика за това енергийните помощи под формата на въглища и дърва да бъдат прекратени, защото  превишаването на нормите на ФПЧ се дължи предимно на битовото отопление и транспорта. Министър Сандов уточни, че не става въпрос за спиране на помощите за отопление,  а за замяната им с подпомагане за електроенергия и други средства, което е въпрос на допълнително обсъждане. Той отбеляза и, че индустриалните и кариерните дейности също допринасят за влошаване качеството на въздуха. По думите му, налице е и трансгранично замърсяване – естествен пренос на ФПЧ до България от съседни държави.

На въпрос от Дани Каназирева – народен представител от ПГ „ГЕРБ – СДС“, относно преустановяване на кариерната дейност в село Белащица, община Родопи, министърът информира, че срокът на концесионният договор на една от двете концесии за добив на подземни богатства е изтекъл през миналата година, а на другата изтича през следващата седмица. При проверка на място предния ден министър Сандов е установил, че на кариерата се работи и се добива материал, въпреки че срокът на концесията е изтекъл. Той се е срещнал с представители на инициативния комитет „Стоп на кариерата в Белащица“ в Пловдив. Сандов допълни, че е назначен нов директор на Басейнова дирекция – Пловдив и една от първите му задачи е да прегледа частта със санитарно-охранителните зони на с. Белащица, за да се установи възпиращо условие за всякакви кариерни дейности, които биха могли да попаднат в охранителния пояс.

Министър Сандов отговори на въпрос от народните представители Зорница Стратиева от „Демократична България“ и Александър Дунчев от „Продължаваме Промяната“ за отстрела на диви кози в Националния парк „Централен Балкан“ в края на октомври миналата година. От думите му стана ясно, че прокуратурата все още не е завършила проверката. „Какво е удоволствието от това да отидеш с хеликоптер в национален парк и да отстрелваш животни, а след това да взимаш трофеи от тях? Не го разбирам“, коментира министърът. Той потърси подкрепа от парламента за направените постъпки да бъдат увеличени заплатите на рейнджърите в националните паркове.

В отговор на въпрос от народния представител Владислав Панев от „Демократична България“ министър Сандов заяви: „В РИОСВ – Шумен няма предоставена Програма за опазване на околната среда на Община Шумен съгласно разпоредбите от Закона за опазване на околната среда. Липсва и общинска програма за управление на отпадъците“. Министърът изтъкна, че общинските програми за отпадъците, които са неразделна част от програмите на местните власти за опазване на околната среда, са едни от най-важните инструменти за прилагане на екологичното законодателството на местно ниво. Последната общинската програма за управление на отпадъците на община Шумен е за периода 2015 – 2020 г.

 Министър Сандов отговори на въпрос от народния представител Зорница Стратиева за съставен констативен протокол за незаконно сметище в землището с. Бунцево, общ. Якоруда. От извършената проверка в РИОСВ – Благоевград е установено, че твърденията на кмета на Община Якоруда за липса на незаконно сметище във въпросното землище не кореспондират с установеното при проверката.

В отговор на въпрос от народния представител Виктория Василева от „Има такъв народ“ за нерегламентирано сметище в местността „Взривните складове“, община Радомир министър Сандов отбеляза, че при извършената проверка е установено нерегламентирано сметище, за което е дадено предписание на кмета на община Радомир сметището да бъде почистено до 25.02.2022 г. „Ако общината не почиства едно сметище, това стимулира хората да изхвърлят там“, подчерта министърът. Според него, в някои случаи самите общини извършат подобни действия с цел да намалят таксите за депониране в регионалните депа и да съкратят разходите за превозване, но това е от компетенциите на разследващите органи.