Министър Светлана Жекова взе участие на среща на страните от Вишеградската четворка и Румъния по темите за изменението на климата, качеството на въздуха и управлението на отпадъците

01 октомври 2014 | 15:50
В Братислава министър Светлана Жекова и министрите на околната среда на Чехия, Полша, Унгария, Словакия и Румъния, се обединиха около обща позиция по предложението на Европейската комисия за новата Рамка за политиките на ЕС по климат и енергетиката до 2030 г.
 
В общото си изявление след срещата, министрите посочиха, че окончателното споразумение по политическата рамка за бъдещата политика на ЕС по климат и енергетика до 2030 г. зависи  от справедливото разпределение на тежестта между държавите членки и механизмите за солидарност в секторите от икономиката в Европейската схема за търговия с емисии и секторите извън нея. Посочва се, че неделима част от бъдещото споразумение трябва да бъдат предвидими, устойчиви и ефективни правила за защита на индустрията в ЕС, както и компенсаторен механизъм за държавите членки с нисък брутен вътрешен продукт, който да послужи за модернизация на техните енергийни системи и за въвеждане на иновации в индустрията. 
 
Министрите подкрепиха и законодателния пакет в областта на чистотата на атмосферния въздух, но същевременно отчетоха, че предложеното равнище на намаление на нивата на определени замърсители е „прекалено амбициозно“. Те се споразумяха да работят в посока намаляване на нивото на амбиция, приемане само на индикативни цели (за намаляване на нивата на замърсителите) за 2030г. или създаване на еднакво приложим за всички държави-членки корекционен механизъм.
 
По законодателното предложение в областта на управлението на отпадъците, шестте държави се обединиха около идеята за удължаване на  срока за постигане на целите за рециклиране на различни видове отпадъци, както и целите за намаляване на количествата на депониране на битовите отпадъци. Необходимо е определянето на по-реалистични цели, в съответствие със спецификите и различните нива на стартова позиция, по отношение управлението на отпадъците в отделните държави-членки, единодушни са министрите.
 
По отношение на подготовката за 20-та сесия на Конференцията на страните (COP 20) по Рамковата конвенция на ООН за изменение на климата и на 10-ата сесия на срещата на страните по Протокола от Киото (CMP 10) в Лима през декември 2014 г., държавите от Вишеградската група, България и Румъния  считат, че от основно значение е постигане на съгласие по основните елементи, които ще залегнат в бъдещото международно споразумение през 2015 г.