Министър Юлиян Попов представи постигнатото от МОСВ през изминалите девет месеца от мандата на правителството
22 март 2024 | 16:56Министърът на околната среда и водите Юлиян Попов представи пред журналисти постигнатото от МОСВ през изминалите девет месеца от мандата на правителството. Той съобщи за последното знаково за страната постижение - България е официално одобрена за домакин на 61-вата редовна сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата (IPCC), която ще се проведе през юли в София.
Министърът открои като основен акцент в международната дейност успеха за България с участието в 28-та Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (РКООНИК) в Дубай, където страната ни заслужи достойно място на картата на климатичната дипломация. „Имахме делегация от 280 души, по-голяма от тези на Нидерландия и Белгия, доминарана от бизнеса и индустрията. Нашият интерес към домакинството на COP29, което беше блокирано от Русия, ни спечели репутацията на много уважаван партньор в глобалната климатична дипломация“, каза министър Попов. България подготвя участието си на COP29 в Баку.
По време на конференцията в Дубай беше подписан Меморандум за сътрудничество в сферата на опазването на околната среда с Украйна. „България стана съ-лидер, заедно с Финландия и Германия, в процеса на екологично възстановяване на Украйна по формулата за мир на президента Зеленски – позиция, която ни поставя във важна геополитическа среда“, съобщи министърът. Той открои като успех на МОСВ това, че България противостоя и опроверга разпространяваната информация за очаквани екологични щети след инцидента с язовир „Нова Каховка“.
Постигнат беше значителен напредък в рамките на процеса за присъединяване на страната ни към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в областта на околната среда. „Да си в ОИСР значи, че държавата се управлява добре“, каза министър Попов. С работата си МОСВ зае водещото място сред българските институции, изпълнявайки високите критерии на ОИСР за присъединяване. България успешно премина технически прегледи по 35 от правните актове на Комитета по екологична политика и доказа съответствие с тях. Така процесът на преглед на всички 65 инструмента в областта на околната среда е финализиран. България е доказала пълно съответствие с 61 инструмента, а по останалите 4 са предприети необходимите действия, в т.ч. и нормативни промени.
През изминалите девет месеца са закрити две наказателни процедури. Нашата страна изцяло изпълни ангажимента си да затвори и рекултивира всички 113 депа, предмет на решение на Съда на ЕС по дело С-145/14. Беше закрита и процедурата, свързана с прилагането на директивите за местообитанията и за птиците на територията на Орнитологично важно място Калиакра.
Във връзка с международната дейност много важна реформа е трансформирането на дирекцията по климата в МОСВ и преобразуването й в Главна дирекция „Политика по изменение на климата“ – ще стане два пъти по-голяма, с осигурен ресурс и работни места. „Ако тази трансформация беше станала преди десет години, нямаше да има нито драма с Маришкия басейн, нито със Зелената сделка и всичко щеше да бъде добре планирано“, обясни министър Попов.
„Голямо постижение е приетата методика за картографиране и определяне на границите и типа пясъчни дюни, която получи международно признание от Европейската комисия, както и от експерти от Италия и Испания“, акцентира министърът и призова обществото зорко да проследява спазването на методиката, защото дюните са подложени на „криминални действия, а също и на привидно законови действия за „превземането им“.
„Напреднахме с националните паркове. Прекратихме много разрешения за движение на превозни средства на територията им. След много тежки разговори със земеделци и животновъди постигнахме споразумение за намаляване на едрия рогат добитък в националните паркове. Процесът не е приключил, но решението е взето окончателно“, съобщи министър Юлиян Попов.
Той отчете и напредъка в работата за миризмите – въпреки че не е уреден въпросът на ниво ЕС, направен е преглед на опита и законодателството по регулацията на миризмите в 28 държави, който е внесен в парламента. Поставена е база, от която България може да започне да регулира въпроса с миризмите. В процеса са ангажирани Министерство на здравеопазването, Министерство та труда и социалната политика, Министерство на регионалното развитие и благоустройството и местните власти. В Разград са взети енергични мерки и неприятните миризми са напълно преодолени.
Днес министър Попов подписа 11 заповеди за обявяване на защитени зони и така в рамките на мандата са издадени общо 33 заповеди. Постигнат е природосъобразен подход за строежа на трасето на скоростен път извън дефилето на река Струма. Завършват се проектите на Плановете за управление на речните басейни 2022-2027 г. и до края на месеца ще бъдат публикувани за обществено обсъждане. „Горд съм с работата на екипите на МОСВ“, заяви Юлиян Попов. Ускоряваме и дейността по разработване на депозитната система за отпадъците от опаковки, която се планира да бъде въведена през 2026 г.
„Моят любим проект – подобряване на екологичното състояние на градските реки, ще продължи, независимо каква ще е моята роля. Обещавам това и то не само за Перловската река. Открихме много силен обществен и бизнес интерес към инициативата, включително фирми, които почистват Перловската река, за да е чисто, без никой да ги ангажира с това“, разказа министърът.
„Искаме и е възможно да съкратим инвестиционния процес с 12 месеца. Ако сега фирма получава ОВОС за около две години и половина, целта е този срок да се намали на година и половина“, съобщи още Юлиян Попов. За облекчаване на целия регулаторен режим ще са необходими повече специалисти и дигитализация на процеса.
Пълния текст на Отчета за извършените дейности и постигнатите резултати от Министерството на околната среда и водите в рамките на мандата на правителството можете да видите ТУК.