МОСВ консултира измененията в Закона за управление на отпадъците с НСОРБ
13 януари 2010 | 15:51
Експерти от дирекция „Управление на отпадъците” в МОСВ провеждат консултации с представители на Националното сдружение на общините в България за подготовката на текстовете към законопроекта за изменение и допълнение на Закона за управление на отпадъците. Целта е да бъде постигнат работещ модел за управление на отпадъците в страната.
На последната работна среща, проведена в МОСВ, основно бяха засегнати въпросите за създаването и функционирането на регионалните сдружения на общините за третиране на отпадъците и определянето на собствеността върху регионалните съоръжения.
Законопроектът дава възможност на общините, членове на регионалното сдружение, сами да определят собствеността на съоръженията за третиране на отпадъци, като тя може да бъде:
1. на общината, която е собственик на терена или има учредено право на строеж върху определения за изграждане терен;
2. съсобственост на общините – членове на сдружението;
3. в случаите на частно финансиране чрез публично-частно партньорство, собствеността се разпределя между финансиращия частен партньор и общината, собственик на терена и/или общините – членове на сдружението.
Беше обсъдена и необходимостта от въвеждане на нов икономически инструмент – такса депониране, чрез който Министерството на околната среда и водите ще провежда политика за насърчаване на дейностите по рециклиране и оползотворяване на отпадъците и отклоняване на количества отпадъци от депата. Въвеждането й ще ускори изграждането на регионалните съоръжения за третиране и ще подпомагане развитието на предприятията за рециклиране и оползотворяване на отпадъци.
Експертите обсъдиха как да се определят компонентите на цената за третиране на тон отпадъци, постъпили в регионалната система за управление на отпадъците. Постигнато бе споразумение, цената да бъде еднаква за всички членове на регионалното сдружение и да включва следните компоненти:
1. експлоатационни разходи, включително и разходите за транспортиране в системата;
2. разходи за изграждане на съоръжения, включително бъдещи реинвестиции;
3. отчисления за закриване и следексплоатационни грижи на площадката на депото за период не по-кратък от 30 г.
Освен това към разходите за третирането на един тон отпадъци ще се начислява и размерът на такса депониране, която ще бъде въведена с акт на Министерски съвет и ще бъде еднаква за всички регионални системи за третиране на отпадъци в страната.
Дискусиите ще продължат по въпросите за реда и начина за изчисляване и механизма за събиране на такса депониране, както и ще бъдат обсъдени предложения за нови текстове за промяна на други закони при необходимост.