МОСВ очаква, че след изпълнение на всички предвидени мерки в законовите срокове, основание за завеждане на иск в Съда на ЕС вече няма да бъде налице

17 октомври 2013 | 17:35

Територията в района на „Калиакра” е предмет на две наказателни процедури, стартирани от Европейската комисия (ЕК) срещу България, в областта на околната среда. Първата наказателна процедура е стартирана през месец юни 2008 г. и е с предмет намаляване на територията на защитена зона за опазване на дивите птици „Калиакра”, от европейската екологична мрежа „Натура 2000”, спрямо територията на орнитологично – важно място (ОВМ)- Калиакра. В края на 2008 г. ЕК стартира друга наказателна процедура относно одобряване на множество проекти за вятърни генератори в ОВМ „Калиакра” без адекватна оценка на кумулативния ефект. През месец септември 2011 г. Европейската  комисия обедини двете наказателни процедури в една.Обвинението най-вече е свързано с одобряването на множество проекти (най-вече за вятърни генератори) в периода 2007 – 2009 г.

Въпреки стартиралата наказателна процедура, през 2012 г. от РИОСВ – Варна са одобрени отново множество проекти в територията на Калиакра, за които ЕК изразява притеснения. Това решение има допълнително утежняващ ефект във връзка със започналата процедура. Тук попада най-вече проект за голям ветроенергиен парк с 95 ветрогенератори. Проектът за ветроенергиен парк, състоящ се от 95 вятърни турбини, с възложител Консорциум „Уинд Енерджи“, е одобрен от Регионалната инспекция по околна среда и води (Варна) с Решение по ОВОС № ВА-7/2012 г. След подадена жалба от страна на Българско дружество за защита на птиците в МОСВ, е постановено решение на министъра на околната среда и водите, с което решението за одобряване на проекта е отменено. От инвеститора е подадена жалба до Върховен административен съд, като на първа инстанция съдът отменя решението на министъра, а втора инстанция потвърждава решението на първа. Резултатът от това е, че решението на директора на РИОСВ-Варна за одобряване на проекта остава в сила.

От страна на България бяха предприети редица действия в посока извършване на стратегическо планиране на територията на страната, с цел намиране на подходящите места, където могат да бъдат одобрени/изградени възобновяеми източници на енергия (ВЕИ). В отговор на исканията на Комисията страната ни се задължи да предприеме необходимите действия за извършване на това стратегическо планиране, чрез извършване на екологична оценка (ЕО) и оценка за съвместимост  (ОС) на Енергийната стратегия и Националния план за производство на енергия от възобновяеми източници (Плана за ВЕИ). Процедурата по извършване на ЕО и ОС на Националния план за ВЕИ стартира в края на 2010 г. и завършва с решение на министъра на околната среда и водите през август 2012 г. С приетия План за ВЕИ са въведени забрани за одобряване на нови проекти за вятърни генератори в проблемната територия.

С встъпване в длъжност на новото ръководство на МОСВ продължиха усилията за намиране на решение на възникналите проблеми. Бяха предприети спешни и решителни действия за прекратяване на нарушението и изпълнение на изискванията, поставени от ЕК. На 28.08.2013 г. по предложение на министър Михайлова, Министерският съвет на Република България прие Решение, с което одобри пакет от мерки, насочен към изпълнение на всички искания на Европейската комисия, отправени към България с мотивираното становище.

Одобреният пакет от мерки включва следните действия:

  1. Разширяване на защитена зона за птиците „Калиакра” до границата на Орнитологично важно място – Калиакра. С разширяването на защитената зона, ще бъде преодоляно нарушението, изтъкнато в мотивираното становище на Комисията за недостатъчност на защитена зона за птиците в района на Калиакра.
  2. Определяне на нова защитена зона за птиците – проектозона „Било”. С обявяването на новата зона ще бъдат удовлетворени исканията на Комисията за допълнителни защитени зони и по-специално за допълнителни територии за опазване на червеногушата гъска, която гнезди и се храни в района на езерата около Шабла и Дуранкулак
  3. Определяне на нови защитени зони за местообитанията, като компенсаторни мерки за защита на „степен хабитат” 62С0*. С тази мярка се изпълняват исканията на Комисията за защита на степното местообитание.
  4. Недопускане изграждането на вятърни генератори в територията на новата проектозона „Било”


На специална среща в Брюксел, в края на септември 2013 г. министър Михайлова представи на комисар Янез Поточник приетия от МС пакет от мерки и пое ангажимент да информира Комисията за изпълнението им. В тази връзка на 8 октомври 2013 г. Националния съвет за биологично разнообразие прие следните решения:

•    разширяване на територията на защитена зона за птиците „Калиакра” до границата на Орнитологично важно място – Калиакра;

•    определяне на нова защитена зона за птиците – зона „Било”.

Предстои внасянето им за окончателно одобряване от МС.  

Българската страна е в непрекъснати контакти със службите на ЕК по възникналия казус, като на Комисията се изпраща редовно информация за реализирането на всяка мярка от одобрения пакет. МОСВ е наясно, че процедурата по приемането на решението на Колежа на ЕК е стартирана отдавна и не може да бъде прекратена. Въпреки това, след като бъдат изпълнени всички предвидени мерки от одобрения пакет, за което се изисква да изтекат определени законови срокове, и ЕК бъде официално информирана, смятаме, че основание за завеждане на иск в Съда на ЕС вече няма да бъде налице.