МОСВ подготвя мерки срещу замърсяването на въздуха от отоплението и автомобилите

12 октомври 2017 | 14:13

През ноември двете работни групи към МОСВ, които обсъждат конкретни мерки на национално ниво за намаляване на замърсяването на въздуха, ще имат готови предложения и ще организираме широка дискусия. Това каза министърът на околната среда и водите Нено Димов на Европейска конференция за качеството на въздуха „SofAIR“, която се организира от екипа на „Зелена София“ към Столичната община и беше открита от столичния кмет Йорданка Фандъкова и Джордж Кремлис от Генерална дирекция „Околна среда“ в Европейската комисия.

Експертите в министерството и от други ведомства работят в две направления. Едното е разработване на критерии за качество на твърдите горива за битово отопление, така че те да са с по-ниско съдържание на сяра и пепел. Целта е да се намери социално-икономически баланс между интереса на потребителите и на продавачите. Втората посока е мерки срещу замърсяването от автомобилния транспорт. Обсъжда се по-стриктен  контрол за вредни емисии при първа регистрация на автомобилите. Министърът е убеден, че за решаването на днешните проблеми е необходим поглед в перспектива, защото те са инвестиция в качеството на живот и ще имат положителен ефект след години. „Целта ни е да инвестираме превантивно в здравето на хората. Освен това мерките са насочени към намаляване на превишенията за съдържание на фини прахови частици във въздуха с оглед решението на Европейския съд за наднорменото им съдържание“, обясни Нено Димов

Министърът посочи, че въздухът в София е много по-чист в сравнение с 2011 г., когато е стартирала наказателната процедура срещу България. През 2016 г. в столицата е имало едва две минимални превишения на показателите за замърсяване с фини прахови частици. Той насърчи усилията на Столичната община в изпълнение на програмите за по-чист въздух като строежа на метрото и увеличаването на електротранспорта. Кметът Йорданка Фандъкова информира за мерките, които Столичната община предприема за по-чист въздух.

На форума министърът съобщи, че скоро ще бъде готова националната програма за качеството на въздуха, която се разработва  от МОСВ и Световната банка. Тя ще улесни общините при избор на мерки за намаляване на вредните емисии. До края на годината ще бъде обявена и процедура, по която общините могат да кандидатстват за мерки за подобряване качеството на въздуха за общините в размер на 111 млн. лв. по Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г. Министерството и Националният доверителен „Екофонд“ разработват схеми за покупката на електромобили - вече е отворена схема за закупуване на такъв вид транспорт за администрацията на стойност 1,3 млн. лв.

"София трябва да е много амбициозна по отношение на мерките срещу замърсяването от битовото отопление. Нека се даде възможност на домакинствата да заменят печките и котлите с централно отопление. Такива инициативи ще се подкрепят от Европейската комисия и ще подобрят качеството на въздуха“, заяви Джордж Кремлис.