МОСВ препоръчва водите на река Чепеларска да не се използват за водопой на животни и напояване на насаждения

12 януари 2011 | 17:26


Директорът на Басейнова дирекция за управление на водите в Източнобеломорски район с център Пловдив изпрати писмо до кметовете на общините Асеновград, Садово и Първомай, с което им препоръчва водите на река Чепеларска /приемник на река Юговска/ да не се използват за водопой на животни и напояване на насаждения до отстраняване на замърсяването, регистрирано вчера вследствие на отваряне на каверна /кухина в земната кора/ от срутени скални маси на язовира на хвостохранилището в Лъки. В резултат се е получило увличане на хвост и изнасянето му чрез подземните естествени колектори към река Юговска, откъдето замърсяването е достигнало и река Чепеларска.
Екипи на регионалните структури на МОСВ работят на място с цел контрол над замърсяването на реките. Взети са водни проби от 12 пункта. Рискът е от замърсяване с тежки метали – олово и цинк, поради спецификата на съдържанието в язовира на хвостохранилището. Резултатите от пробите за съдържание на тежки метали ще бъдат готови и публикувани в рамките на няколко дни.
Всички общински администрации по поречието на река Чепеларска са уведомени за възникналата ситуация. Те от своя страна имат ангажимента да уведомят намиращите се на тяхната територия кметства, както и да извършат необходимите наблюдения и да се вземат превантивни мерки за недопускане на нежелани последствия за хората и животните в населените места.
На директорите на ВиК и РИОКОЗ – Пловдив, е препоръчан по-чест контрол за качеството на питейните води от подземните водоизточници, разположени в района на замърсяването, както и готовност за предприемане на необходимите действия съобразно обстановката.
Сигналът за замърсяването е подаден в 9,15 часа вчера в РИОСВ - Смолян от „Лъки Инвест ЛОФ”ЕООД и проверката по него е извършена незабавно. Пропадането на скална маса е еднократно, в момента от язовира не постъпва хвост на мястото на пропадането, а собственикът „Лъки Инвест ЛОФ”ЕООД ще предприеме мерките за тампонирането му. Язовирът към хвостохранилище „Лъки 2 – комплекс” не се използва. Той е бивше хвостохранилище, в което от предишни години има значителни обеми хвост. Поради факта, че се намира в карстов район и подобен инцидент е имало и преди около две години, за него се изпълнява програма с противофилтрационни мероприятия и дейности.