МОСВ проведе работна среща с „Български ВиК холдинг“ ЕАД и ВиК оператори

05 септември 2024 | 17:05

По инициатива на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) под ръководството на зам.-министър Ренета Колева се проведе работна среща за обсъждане на необходимите действия и мерки за обезпечаване на питейно-битовото водоснабдяване на населението от язовирите Камчия, Ясна Поляна, Асеновец, Тича, Калин и Карагьол. В срещата участваха представители на „Български ВиК холдинг“ ЕАД и ВиК оператори за Бургас, Шумен, Сливен и Търговище. Представителите на ВиК оператори за Варна и Дупница не се отзоваха на поканата за срещата.

„Необходимо е ефективно и устойчиво управление на водните ресурси в дългосрочен план. Но първо се налага да набележим краткосрочни мерки за справяне с проблема със засушаването и липсата на вода за водоснабдяване. Нека видим къде вие – операторите на ВиК услуги, заявявате най-големи нужди. Да сме наясно и на какво се дължи липсата на вода – на липса на алтернативен водоизточник, на недобра инфраструктура, недостиг на средства, загуби или административни пречки“, каза по време на срещата зам.-министър Ренета Колева.

Тя направи преглед на количествата в язовирите – в периода 2010-2024 г., от който е видно задържане на ниски обеми през последните няколко години, и обърна внимание, че притокът до момента е характерен за условията на много суха година.

Данните на НИМХ сочат продължаване на тенденцията за поредни сухи години, което прогнозира задълбочаване на проблема с безводието и категорично налага вземането на спешни мерки от страна на институциите и ВиК операторите. „За да намалим страданието на хората, нашата задача е от сега да видим как най-целесъобразно да се разпределят наличните водни количества, така че ограниченията, които се налагат с месечните графици в най-малка степен да засегнат населението, водоснабдявано от различните ВиК оператори“, каза директорът на дирекция „Управление на водите“ в МОСВ Красимира  Бръмчева.

Инж. Лозко Лозев, председател на управителния съвет „Български ВиК холдинг“ ЕАД, припомни, че основният проблем в сектора са физическите загуби по мрежата, които сега изпъкват на фона на „нулев приток на някои места“.

От участниците в срещата беше потвърдено, че към настоящия момент няма въведен воден режим в нито едно от населените места, които се водоснабдяват от комплексните язовири към ВиК оператори за Бургас, Шумен, Сливен и Търговище. От дружествата представиха данни за водоснабдяваните населени места от разглежданите язовири, необходимите им количества и възможностите за осигуряване от тях, в т.ч. наличие или липса на резервни водоизточници и възможните количества от тях, етапа на изпълнение на текущи проекти и потенциални бъдещи мерки за осигуряване на питейно-битовото водоснабдяване.

Зам.-министър Ренета Колева поиска от холдинга и ВиК операторите в срок до 2 седмици да представят в МОСВ за всеки от обсъдените язовири план за разпределение на водните количества и осигуряване на питейно-битово водоснабдяване. Това включва разчет на водните количества за всеки ВиК оператор, съответно разпределението при наличие на няколко ВиК ползвателя на водните количества, както и информация за наличие или липса на алтернативни водоизточници и съответно какъв обем от нуждите се осигурява. От дружествата трябва да представят и визия с мерки и срокове по отношение на включване на нови и рехабилитация на стари водоизточници за алтернативно водоснабдяване, както и за намаляване на загубите по ВиК мрежата.