МОСВ работи по изграждането на единна информационна система за състоянието на повърхностните води в страната с цел превенция от наводнения

21 май 2012 | 16:07

МОСВ работи по изграждането на информационна система с единно управление, която да предоставя он-лайн информация в реално време за състоянието на повърхностните води в цялата страна – метеоролигичните прогнози и прогнозите за снежната покривка на НИМХ, информация от системата за мониторинг на нивото на реките и нивото на язовирите. Това съобщи министър Нона Караджова по време на официалното откриване на Международната конференция „Управление на водите в Централна и Източна Европа - проблеми и предизвикателства”, организирана от  Министерство на околната среда и водите.

Системата ще бъде обслужвана от мрежа от изцяло автоматични станции. В момента Изпълнителната агенция по околна среда разполага с 23 пункта за мониторинг на повърхностните води, като 18 от тях са автоматични и предават информацията в реално време. «Ние сме абсолютно убедени в това намерение, от една година стартирахме с НИМХ изключително сътрудничество, като организирахме добре отговорностите по поддържане на тия мрежи и по-нататъшното изграждане – каза министър Караджова. - Тази информация ще се обработва чрез компютърно моделиране,  за да може възможно най-рано да се дадат предупреждения за опасност от наводнения и да се задействат на място системите за защита на населението от бедствия». Все още не е ясно колко ще струва тази диспечерска система, но дори цената й да бъде 10 - 15 милиона лева, тя ще спести много повече пари от предотвратяването на природни бедствия, посочи министър Караджова. Тя цитира еврокомисар Кристалина Георгиева, според която всяко евро, дадено за превенция от катастрофи, спестява седем - осем евро от щети. Министър Караджова подчерта също, че системата е част от възможните инвестиционни мерки на национално ниво за управление на риска от наводнения, освен изграждане или възстановяване на диги, където е необходимо, и изграждане на системи за ранно предупреждение от наводнения, каквито в България има за реките Марица и Тунджа.

В работната програма на конференцията участват експерти, ангажирани с дейности по управлението на водите в Централна и Източна Европа и Балканите, членове на Мрежата на басейновите организации в Централна и Източна Европа (CEENBO) и български специалисти. Акцент в дискусиите е прилагането на европейското законодателство и добрите практики за за подобряване състоянието на водите, както и за възможните решения за справяне със засушаването, недостига на вода и наводненията.

Форумът се провежда като съпътстващо събитие на европейската Зелена седмица и   по повод 10 години от създаването на басейновите дирекции за управление на водите в България и Мрежата на басейновите организации в Централна и Източна Европа.