Национален доклад за състоянието и опазването на околната среда в Република България през 2007 г.

25 ноември 2009 | 15:26

Националният доклад за състоянието и опазването на околната среда в България през 2007 г. се издава на основание чл.22(1) от Закона за опазване на околната среда.

Основната работа по изработване на доклада е извършена в Изпълнителната Агенция по околна среда, която поддържа националната база данни за околната среда и Министерството на околната среда и водите. За разработка на доклада са използвани информация и анализи, предоставени Националния статистически институт, Министерство на икономиката и енергетиката, Министерство на транспорта, Министерство на земеделието и храните, Държавна агенция по горите, Министерство на здравеопазването, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, БАН - Националния институт по метеорология и хидрология, Агенцията за ядрено регулиране.

Представени са данни, характеризиращи развитието на икономическите сектори енергетика, индустрия, селско стопанство и транспорт през периода 2000 – 2007 г. , както и свързаните с това развитие емисии на вредни вещества във въздуха, водите, почвите; генерираните отпадъци; потребление на енергия и природни ресурси; нарушени терени, шумови и йонизиращи въздействия. Описано е качественото състояние на компонентите на околната среда и са изведени тенденции, като са използвани основни показатели, прилагани в публикациите на ЕАОС. Представени са мерките и механизмите за намаляване на натиска от социално-икономическото развитие, защитата и опазването на околната среда. Включена е информация за изменение на климата и разрушаване на озоновия слой и за степента , в която България съблюдава поетите задължения за ограничаване на тези процеси. Разгледани са основните направления на екологичната политика и държавното регулиране на ползването и опазването на околната среда. Представена е информация за нерешени проблеми и неизпълнени ангажименти на страната в изпълнение на националното и европейско законодателство в областта на околната среда.

През последните години въздействието на ускореното производство и потребление върху околната среда нараства. Предизвикателство е прекъсване на зависимостта между икономическия растеж и въздействието върху околната среда, свързани с потреблението на горива и енергия, използването на ресурсите и генерирането на отпадъци. Икономическите дейности със значително влияние върху околната среда, са енергетиката, преработващата, добивната промишленост, транспорта и селското стопанство. Въглищата и ядрената енергия имат най-голямо значение за осигуряване на вътрешното потребление на енергия в страната. През 2007 г. потреблението на ядрена енергия намалява, докато това на въглищата бележи ръст от 11,3% спрямо 2006 г.. Възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) са 5,1% в брутното вътрешно потребление и делът им е намалял в сравнение с този от 5,8% през 2006 г. като основно използваните ВЕИ в страната са биомаса и водната енергия. Индустрията е консуматорът с най-голям дял в крайното енергийно потребление на страната – 37,9%., следван от транспорта - 28,1%. Енергетиката е основен замърсител на атмосферния въздух, емитирайки 92% от националните емисии на серен диоксид, 30% от емисиите на азотен диоксид. През 2007 г. от енергетиката са емитирани 11,9 хиляди тона фини прахови частици, което представлява 73% от националните емисии. Автомобилният транспорт в страната доминира в общия вътрешен товарен транспорт с дял от 70%, при 25,1 за железопътния и 4,8% за вътрешния воден транспорт по данни за 2007 г. Нарастването на транспортната активност и на дела на автомобилния транспорт в общата превозна дейност е свързано с увеличена консумация на горива и емисии на вредни вещества в атмосферния въздух, в т.ч. емисии на парникови газове, озонови прекурсори, фини прахови частици. Селското стопанство оказва значителен натиск върху природните ресурси чрез прилаганите практики, високата консумация на вода и използваните химически торове и продукти за растителна защита. Замърсяването на водите с нитрати се дължи на широката употреба на минерални торове. Нарастват емитирани от селското стопанство амоняк и неметанови летливи органични съединения, което е свързано с увеличеният брой на отглежданите животни и увеличените площи с едногодишни насаждения.

През 2007 г. нивата на емисиите на азотни оксиди, амоняк и неметанови летливи органични съединения и серен диоксид в атмосферния въздух са по ниски от записаните ангажименти на страната за 2010 г. по Директива 2001/81/ЕО. Независимо от това, няма да бъдат постигнати целите за 2010 г. по отношение на емисиите на серен диоксид по Националната програма за ограничаване на общите годишни емисии на серен диоксид, азотни оксиди, летливи органични съединения и амоняк, приета с Решение на Министерския съвет №261/23.04.2007 г., които са елемент от договора за присъединяване към ЕС. Основната причина е натрупаното до момента закъснение в привеждането на големите горивни инсталации в съответствие с изискванията на нормативната уредба по околна среда.

Емисиите на парникови газове (ПГ) през 2007 г. достигат 75 793 гигаграма CO2-екв. или 56,67% от емисиите за базовата 1988 г. България изпълнява изискванията на Рамковата конвенция на Обединените нации по изменението на климата и Протокола от Киото за намаляване на емисиите на ПГ с 8% за периода 2008-2012 г. спрямо 1988 г. След 2003 г. започва леко нарастване на емисиите, във връзка с общото увеличаване на икономическата активност и повишеното производство на електрическа енергия от термичните централи, поради извеждане от експлоатация на мощности на АЕЦ „Козлодуй”.

За периода 1990 – 2007 г. е отчетена тенденция за подобряване на качеството на повърхностните води въз основа на данните от проведения мониторинг на химичното състояние на повърхностните води. Независимо от подобрението, много водни екосистеми в България все още са под риск, дължащ се на изпусканите емисии във водите. Почвите в страната са в добро екологично състояние, както по отношение на запасеност с биогенни елементи/органично вещество, така и по отношение замърсяване с тежки метали и металоиди. Засегнати са над 60% от земеделските земи в различна степен на проявление на водоплощната ерозия.

През 2007 г. Българската част от европейската екологична мрежа Натура 2000 възлиза на 33,89% от територията на страната и е един от най-високите проценти в Европа. Резултатите от наблюденията на горите в периода 1994 г.- 2006 г. показват влошаване в състоянието на 42,79% от наблюдаваните дървета, подобряване - при 44,47% и без изявен тренд са 12,44% от дърветата. През 2007 г. България е четвъртата сравнително най-засегната страна от ЕС с 1 479 броя горски пожара на територията на 42 999,7 хектара. Залесени са едва 3 224,2 хектара при предвидени 9 291,2 хектара.

През годината не са наблюдавани повишавания на специфичната активност на естествени и техногенни радионуклиди в атмосферен въздух, почви и повърхностни води. Радиационният статус в 30-километровата зона на АЕЦ “Козлодуй” показват липса на влияние от експлоатацията на атомната централа върху компонентите на околната среда.

Нараства шумовото натоварване в големите градове и броят на пунктовете с наднормени нива на шума в диапазони 68 – 72 децибела и 73 – 77 децибела.

За периода 2000- 2007 г. като цяло се наблюдава тенденция в намаляване на образуваните битови отпадъци от 518 килограма/за жител през 2000 г. до 469 килограма/за жител през 2007 г. Населението, обхванато от системите за организирано сметоизвозване през същия период е увеличено от 78,6% на 92,5%. През 2007 г. целите за повторно използване и оползотворяване и целите за повторно използване и рециклиране на отпадъци от моторни превозни средства са изпълнени. Постигнати са целите по рециклиране на отпадъци от опаковки, оловно-кисели негодни за употреба батерии и акумулатори, както и целите по събиране на излязло от употреба електрическо и електронно оборудване образувано от бита и целите по рециклиране на ИУЕЕО. През годината не са изпълнени заложените цели за събиранене и рециклиране на портативни батерии и акумулатори, както и целите за оползотворяване на отработени масла. През 2007 г. не е завършено и не е започнато строителството на нито едно депо за битови отпадъци. През 2007г. не е завършено и не е започнато строителството на нито едно депо за битови отпадъци или на регионална система за управление на отпадъците.

Това са само част от анализите, които са включени в Годишния доклад за състоянието на околната среда през 2007 г. Надяваме се, че публикацията ще бъде полезна за държавните институции, общините, бизнеса и обществеността. Околната среда всъщност е средата, в която живеем и която трябва да запазим за идните поколения, което прави настоящите анализи и оценки съществени за формиране на поведение и силно гражданско отношение на всеки един от нас.

Пълният текст на Доклада можете да видите тук.