Национално отговорното решение е ТЕЦ «Брикел» да бъде изведен от експлоатация, а отговорност за съдбата на работниците да се потърси от работодателя

08 октомври 2010 | 10:07

Решението ТЕЦ „Брикел” да преустанови дейността си е национално отговорно решение. То няма алтернатива в ситуацията, в която се намира страната.

Некоректно и непочтено е от страна на КТ „Подкрепа” да насочват общественото мнение към това, да се търси отговорност от правителството, че хората в предприятието ще останат без работа, а да се пропуска работодателят. Фактите са известни и многократно, открито и ясно са изложени от министър Нона Караджова пред медиите:

ТЕЦ "Брикел" още през април 2004 година е информирал официално МОСВ, че желае да се възползва от възможността да работи още 20 хиляди часа след влизането ни в ЕС, след което да бъде изведен от експлоатация. Договорът за приватизация на фирмата, подписан в средата на 2004 година, включва това условие и собственикът на „Брикел” е бил наясно с това обстоятелство.

В продължение на шест години работодателят, който е купил това предприятие при тия условия и е решил да не инвестира в съоръжения за опазване на въздуха, всъщност е предпоставил съдбата на работниците.

Синдикалистите от КТ „Подкрепа” също са наясно с това обстоятелство. Следва въпросът: колко пъти синдикатът е изискал от работодателя да предприеме съответните инвестиции, така че след изтичането на тия 20 000 часа предприятието да е приведено в съответствие със закона и да може да работи? Или: защо работниците в продължение на 6 години не са били информирани открито и ясно, че след изтичането на въпросните 20 000 часа предстои закриване на предприятието по силата на приватизационния му договор, под който работодателят се е подписал?

От 2008 година има наказателна процедура срещу България за съдържание на серни окиси във въздуха. 90 процента от замърсяването в региона на Гълъбово е причинено от "Брикел". Страната докладва пред Европейската комисия какви действия предприема, за да преустанови това замърсяване. Ако «Брикел» продължи да работи в нарушение на европейското и българското законодателство, предстои да бъде задействана последната – съдебна фаза на наказателната процедура, и България да бъде съдена пред Европейския съд в Люксембург.

Последствията са известни - парични санкции за целия период от датата на присъединяване към ЕС, които ще бъдат изплащани солидарно от всички данъкоплатци в страната.

Срещу интереса на всички българи стои фактът, че е имало достатъчно време работниците от «Брикел» да бъдат защитени и от своя работодател, и от синдиката, но това не е направено.

Национално отговорното решение е ТЕЦ «Брикел» да бъде изведен от експлоатация според собственото му, официално декларирано желание, а отговорност за съдбата на работниците да се потърси от работодателя.