Наказателни постановления за 60 000 лв. за незаконен превоз на отпадъци издаде РИОСВ – Благоевград от началото на ноември т.г.

08 декември 2010 | 11:49

12 наказателни постановления на обща стойност 60 000 лв. издаде РИОСВ – Благоевград, за незаконен превоз на отпадъци от началото на ноември т.г.
Административните нарушения са установени на ГКПП - Кулата и ГКПП – Илинден. При проверки на служители на “Гранична полиция”, в посока от Р. Гърция към Р. България са спрени автомобили с отпадъци от метален скрап, негодни за употреба акумулатори и автомобилни гуми. Товарът не е бил придружен от необходимите документи, изисквани по Регламент 1013/2006 на Европейския парламент за превоз на отпадъци.
С цел намаляване на вредните последствия от нарушенията, РИОСВ е издала заповеди за екологосъобразно третиране на отпадъците. Съгласно заповедите, в 30-дневен срок от връчването им отпадъците трябва да се предадат за последващо третиране на лица, притежаващи разрешение за дейности със съответните отпадъци.
Контролът по спазването на европейския регламент за превоз на отпадъци е засилен след въвеждане на новите изисквания на Закона за управление на отпадъците /ЗУО/, влезли в сила от 01 юни тази година. Според ЗУО при превоз на отпадъци, определен като незаконен, физическите лица се наказват с глоба от 5000 до 25 000 лв., а на юридическите лица и едноличните търговци се налага имуществена санкция в размер от 10 000 до 50 000 лв.
Благодарение на доброто взаимодействие между органите на граничните полицейски управления при гр. Петрич и гр. Гоце Делчев с РИОСВ – Благоевград, са пресечени множество опити за нерегламентиран трансграничен превоз на отпадъци.

Отпадъците не са стока, която може да се движи свободно в ЕС. Според Регламент 1013/2006 на ЕС, забранено е въвеждането на отпадъци с цел обезвреждане, а за отпадъците, предназначени за оползотворяване в страната ни, е задължително да има издадено разрешение за въвеждане от Министерството на околната среда и водите.
Към момента за България тече преходен период, в който за трансграничен превоз на отпадъци е задължително притежаването на нотификация и разрешение. До 31 декември 2014 година регламентът предвижда контрол върху „движението на отпадъците", т.е. и вътреобщностните доставки подлежат на проверка за спазване на законодателството, а като нелегално движение на отпадъци се определя всеки превоз без необходимите документи




Александър Гошев,
Връзки с обществеността на РИОСВ-Благоевград