Направен е пълен преглед на изпълнението на проектите по програма ИСПА в сектор „Околна среда”

21 януари 2011 | 17:11


Постигнатият напредък за изпълнението на програма ИСПА в сектор „Околна среда” беше докладван на Осмото заседание на Комитета за наблюдение и контрол на проекти, изпълнявани по Кохезионен фонд, което завършва днес в резиденция „Бояна”, зала „Триадица”. Форумът е известен като мониторингов комитет по програма ИСПА и се провежда регулярно на всеки 6 месеца.
Постигнатото се изразява в бърз напредък в усвояването на средствата през 2010 г. и в договореност с ЕК да бъдат удължени 7 от финансовите меморандуми, за да бъдат приключени с европейски средства, което ще спести на националния бюджет средства в размер на 231 милиона лева.
В средата на 2009 г. усвояемостта е 35 %, сега е 67 % от стойността на всички финансови меморандуми. Към юли 2009 г. са били разплатени 350 млн. лева. Само за година и половина са усвоени 320 млн. лева, т.е. почти толкова, колкото за предишните четири години и половина. „Това за нас е знак, че всички действия, които предприехме за ускоряване на изпълнението, дават своя резултат. Подемът, който успяхме да генерираме през последната година, ще ни доведе до резултати, които са сходни с другите държави членки по отношение на усвояемостта по програма ИСПА” – каза заместник-министър Ивелина Василева при откриването на форума.
По-голямата част от проектите приключиха в края на 2010 г. Въведени в експлоатация са 11 пречиствателни станции и 5 водоснабдителни и канализационни мрежи. Ефектът от реализирането им е осигурено пречистване на водите за 815 хиляди еквивалентни жители. Изградени са общо 142 км водопроводи и 60 км канализация. През 2011 г. предстои да бъдат въведени в експлоатация пречиствателните станции на Сливен, Кубратово и Варна и ВиК мрежите в Търговище, Шумен, Смолян, квартал Ивайло в Пазарджик и последният компонент от ВиК мрежата на Горна Оряховица.
Очакването е от ЕК да бъдат одобрени за удължаване финансовите меморандуми за интегрирания воден цикъл на Шумен, Смолян, Кюстендил, София и Варна. Очаква се окончателно решение от страна на ЕК за удължаване на другите два финансови меморандума, за които беше поискана допълнителна информация – регионалното депо за отпадъци в Кърджали и интегрирания воден цикъл в Сливен. Постигнато е съгласие, част от компонентите, първоначално предвидени по финансови меморандуми, да бъдат изпълнени по Оперативна програма „Околна среда”.

Подробна информация можете да видите тук.