Обществена консултация за директивите на ЕС за птиците и местообитанията

18 май 2026 | 11:05

Европейската комисия обяви началото на обществена консултация относно Директивата за птиците и Директивата за местообитанията. Получените становища ще бъдат взети предвид в рамките на стрес-тест на двете директиви, който Европейската комисия провежда през 2026 г. Той е част от по-широката инициатива на Европейската комисия за опростяване, насочена към повишаване на конкурентоспособността на ЕС, като същевременно се запазват икономическите, социалните и екологичните цели.

Обществената консултация е отворена до 4 август 2026 г. и се осъществява, чрез попълване на онлайн въпросник, достъпен оттук - https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/18072-Birds-and-Habitats-Directives-stress-test_en 

Природозащитните директиви на ЕС защитават всички птици и други видове и местообитания в ЕС, допринасяйки за устойчивостта на Европа и за изпълнението на други международни ангажименти в тази област. Обявен през декември 2025 г., стрес-тестът има за цел да оцени дали директивите продължават да са подходящи за постигане на целите си за защита на природата в ЕС по икономически ефективен начин. Стрес тестът ще определи и възможности за намаляване на непропорционалната административна тежест, като същевременно се запази амбицията на директивите и високите стандарти за опазване на природата, както и ще идентифицира съществуващите добри практики и решения.

Стрес тестът се провежда в тясно сътрудничество с държавите-членки и заинтересованите страни и ще надгради резултатите от проверката за пригодност на директивите от 2016 г.

Стрес тестът е съсредоточен върху опасенията и предложенията, изразени от някои заинтересовани страни в поканата за предоставяне на данни за инициативата на Комисията за опростяване на административната тежест в екологичното законодателство, както и върху тези, които се появиха по време на диалозите относно изпълнението с комисар Розуол.

Разглежданите въпроси са групирани около три основни теми:

  1. прилагане на член 6 от Директивата за местообитанията, с акцент върху процедурата за оценка на съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения със защитените зони от мрежата „Натура 2000“;
  2. съгласуваност на политиките, участие на заинтересованите страни, финансова подкрепа и управление (включително мониторинг и докладване);
  3. защита на видовете и дерогации, както и процедури за адаптиране на приложенията на директивите към научно-техническия прогрес.

Целта на тази обществена консултация е да се съберат мнения и становища от заинтересованите страни и широката общественост относно прилагането на Директивата за птиците и Директивата за местообитанията. В хода на консултацията заинтересованите страни могат да предоставят конкретни предложения за намаляване на административната тежест и постигане на целите на директивите по по-рентабилен начин.

За да подкрепи държавите членки и да намали административната тежест, Комисията вече публикува две ръководства в края на март 2026 г. – относно Натура 2000 и изменението на климата и относно някои разпоредби на Директивата за птиците. Това е в допълнение към насоките относно Натура 2000 и риболова, публикувани през октомври 2025 г.