Обсъдени са възможности за финансиране на екологични обекти в община Кърджали

16 септември 2009 | 10:51

Заместник-министър Евдокия Манева проведе среща с кмета на община Кърджали инж. Хасан Азис за изясняване на въпроси, свързани с финансирането на екологични обекти на територията на общината.
Хасан Азис информира, че общината има проблем с финансирането на обекта за водоснабдяване на село Жинзифово, след като договорът за изграждане на вътрешната водопроводна мрежа на селото беше прекратен с решение на Управителния съвет на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда /ПУДООС/. Водоснабдяването на Жинзифово е един от общо 287-те проекта на обща стойност 159 милиона лева, чието финансиране беше отменено с цел средствата да бъдат преразпределени по приоритетност.
Обектът „Водоснабдяване група Жинзифово І етап” е финансиран през 2007 г. и по неизвестни причини финансирането на следващия ІІ етап не е продължило. Очевидно не е имало никакви пречки обектът да бъде финансиран през 2008-2009 г., тъй като общината е разполагала със значителни средства. Общо за периода 2006 – 2009 г. на община Кърджали са отпуснати над 7 милиона лева от ПУДООС за реализация на повече от 20 екологични обекта и други над 4 милиона лева - от държавния бюджет /пълния списък можете да видите тук/. През този период обаче са били финансирани обекти като „Корекция на Циганско дере” и „Корекция на р. Арда”, които са със значително по-нисък приоритет от гледна точка на потребностите на населението.
МОСВ заяви позиция, че няма причина решението на УС на ПУДООС да бъде преразгледано, но проектът може да бъде финансиран по програмите на Министерство на регионалното развитие и благоустройството, от чиито компетенции е изграждането на водоснабдителни мрежи и съоръжения.
За да се спре досегашното разпиляване на средства и пренебрегване на националните ангажименти по договореностите с ЕС, през следващите години приоритетно от ПУДООС ще се финансират обекти за изграждане на пречиствателни станции за отпадъчни води и довеждащи колектори за населени места с над 10 000 еквивалентни жители; обекти, съпътстващи изпълнението на проекти, финансирани по ИСПА; регионални депа за твърди битови отпадъци и системи за организирано сметосъбиране и сметоизвозване от населените места.
На срещата беше поставен въпросът с изграждането на обходен път до депото за твърди битови отпадъци край село Вишеград, по който е постигнато споразумение МОСВ максимално бързо да окаже съдействие за изпълнението на обекта и да осигури финансирането му при стриктно спазване на Закона за обществените поръчки.