Очакваме до края на юли плащанията по Оперативна програма „Околна среда“ да бъдат възобновени

28 юни 2014 | 13:50

„В момента се освобождават обеми от 22 комплексни язовира. Това се контролира от дирекция „Управление на водите", заяви в „Седмицата" на Дарик радио министърът на околната среда и водите Станислав Анастасов. По думите му в момента няма информация за наводнения и ситуацията е под контрол.

Министър Анастасов посочи, че МОСВ наблюдава комплексните язовири, които са от национално значение. Министерството, чрез дирекция „Управление на водите“, събира информация от НИМХ, предприятието „Язовири и каскади“, както и по системата EFAS. На база на получената информация се изготвя анализ, който се изпраща на компетентните органи. „При кризисни ситуации оперативното звено за предотвратяване на опасностите от вредното въздействие на водите започва да работи на 24-часов режим.“ Министърът допълни, че е възложил на басейновите дирекции да направят картотека на сухите реки, които досега не са оценявани като риск.

В отговор на въпрос за създаването на Национален център за управление на водите в реално време, министърът отбеляза, че центърът е в процес на изграждане и че това е пилотен проект, който се предвижда да бъде изграден на три етапа. Първият етап ще завърши с изграждане на Център за управление на водите в басейна на река Искър. За изграждането му са предвидени около 6 млн. лв. „На втория етап ще се извърши анализ на резултатите от изградения център и ще се пристъпи към изграждане или на национален център, или на няколко регионални такива, които ще покрият цялата територия на страната.“

По темата за новата методика за изчисляване на такса смет министърът посочи, че министерството на околната среда и водите е в непрекъснат диалог с общините. „Заедно с обсъждането на националния план за управление на отпадъците, ще изработим и методика, по която общините да могат да оценят морфологията на отпадъците, както и какъв тип управление на отпадъците и какъв начин на таксуване да въведат“.

Станислав Анастасов отбеляза, че спрените плащания към общините по ОПОС са в размер на 465 млн. лв. „В момента се подготвя първият сертификат, който ще бъде представен на комисията до края на юли и се надяваме плащанията да бъдат възобновени. Имаме сериозен напредък в оперативната програма, по-специално в подобряване на системите за управление и контрол. Комисията отчита този напредък.“