Оперативна програма „Околна среда” е с много добра оценка на системите за управление и контрол според одитния доклад за 2010 г.

06 януари 2012 | 09:31

 
 
Системите за управление и контрол на Оперативна програма „Околна среда” работят ефективно и дават увереност, че пред Европейската комисия се представят точни отчети за направените разходи по програмата. Това се казва в доклад на Изпълнителната агенция „Одит на средствата от ЕС”, която е проверила 100% от плащанията по ОПОС за 2010 г. Проверката обхваща общо 52 проекта, за които са били платени 38 млн. лв. Констатира се значително подобрение във финансовия контрол, като установените неточности при заявленията за плащане по тези проекти са за 41 хил. лв., или 0.11% при допустими 2%. Това е изключително ниско ниво на грешка не само в национален, но и в европейски мащаб.
Брюксел даде положителна оценка на новите системи за управление и контрол на ОПОС в началото на 2010 г., след предприетите от МОСВ спешни мерки, които гарантират коректност на средствата, поискани от ЕК. Годишният контролен доклад на одитната агенция още веднъж потвърждава, че цялостният контрол на обществените поръчки работи ефективно, така че грешките, допуснати от бенефициентите, се коригират своевременно, а към Еврокомисията се подават искания, които са в съответствие с европейските регламенти, което в максимална степен гарантира, че всички разходи изплатени към бенефициентите ще бъдат възстановени в националния бюджет. Преди прилагането на тези мерки, нивото на грешка общо за програмата беше 6.9% през 2009 г. и 0.11% година по-късно.
Постигането на пълна усвояемост на средствата по Оперативна програма „Околна среда” зависи от подготовката на качествени проекти, които се реализират чрез провеждането на законосъобразни обществени поръчки, и от качественото изпълнение на договорите. Това гарантира възстановяването от ЕК на вече направени от страната ни разходи. Професионалното изпълнение на сегашните ангажименти ще ни гарантира и по-добър старт при преговорите за новата финансова рамка от 2014 до 2020 г.
В средата на 2009 г. по оперативната програма имаше под половин процент усвояемост, а в края на 2011 г. процентът е вече единайсет. През настоящата година се очаква да се договорят всички средства по програмата, а реалните плащанията към бенефициентите да надхвърлят 20 на сто.