Отговор на парламентарен въпрос от народния представител Надя Клисурска-Жекова, ПГ „БСП за България“, относно причината дейностите по Българо-Швейцарската програма за обезвреждане на излезли от употреба пестициди в община Стрелча да не са започнали

20 декември 2019 | 12:56

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО КЛИСУРСКА,

 

Дейностите свързани с обезвреждането на старите пестициди на територията на страната се реализират в рамките на проект: Екологосъобразно обезвреждане на излезли от употреба пестициди и други препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност”, финансиран по Българо-швейцарската програма за сътрудничество.

Целта на проекта е да бъдат обезвредени залежали 4 388 тона пестициди, които са на територията на цялата страна.

Пестицидите се обезвреждат в специализирани инсенератори за опасни отпадъци, находящи се в Германия, Белгия и Швейцария.

Всички дейности по проекта, а именно дейности  преопаковане, транспорт, предаване за окончателно обезвреждане и почистване на складове съдържащи пестициди, опасни отпадъци, неопасни отпадъци и други препарати за растителна защита се извършват при спазване на изключително висока степен на контрол и системи за безопасност за здравето на хората и околната среда.

Към момента от 4 388 тона пестициди по проекта са изчистени 3 861 т. (това са цифрите към 31 октомври 2019г., към която дата са представени отчетните документи).

В обхвата на проекта са включени два склада, находящи се на територията на община Стрелча.

Тук много важно е да бъде обърнато внимание на факта, че в хода на изпълнение на горепосочените дейности са констатирани много по-големи количества пестициди в складовете, отколкото първоначално предвидените. Това от своя страна предизвика промяна в хода на работата по изчистване на складовете.

По-големите количества пестициди налични в складовете от своя страна е причина финансовият ресурс да не е достатъчен за почистването на всички включени в обхвата на проекта складове, в това число и складовете на територията на община Стрелча.

Експертите в ПУДООС работят ежедневно, в тясно сътрудничество с изпълнителите по договорите за обезвреждане на пестицидите с цел почистване на възможно най-голям брой складове в рамките на наличния финансов ресурс и поставените срокове.

Българската страна търси всички възможни варианти за окончателното решаване на проблема със старите залежали пестициди в страната.