Отговор на питане от народния представител Джевдет Чакъров, ПГ „Движение за права и свободи“, относно политиката за спиране на обезлюдяването на малките населени места

20 септември 2019 | 15:21

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ЧАКЪРОВ,

 

Актуализираната Национална стратегия за демографско развитие на населението на Република България (2012 - 2030 г.) е основният документ, който формулира приоритетните направления и задачи в областта на демографската политика, насочени към забавяне темповете на намаляване на броя на населението с тенденция за стабилизирането му в дългосрочен план и осигуряване на високо качество на човешкия капитал, включващ хората с тяхното здравословно състояние, образованост квалификация, способности и умения. Към Стратегията ежегодно се разработва и отчита изпълнението на конкретни мерки, включени в План за изпълнението. Мерките от компетентността на МОСВ са по Направление 4 – Подобряване на общото здравословно състояние на населението и намаляване на общата, преждевременната, детската и майчината смъртност и по-конкретно:

  • Направление 4.8. Подобряване на чистота на околната среда (вода, въздух, почви);
  • Направление 4.9.3. Развитие на Националната система за мониторинг на околната среда;
  • Направление 4.9.4. Намаляване емисиите на парникови газове чрез финансираните от Националния доверителен екофонд (НДЕФ) програми;
  • Направление 4.9.5. Ползване на природни ресурси от защитени територии – национални паркове.

Във връзка с Вашия въпрос относно конкретни мерки предприети от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС), Ви информирам следното:

По Направление 4.8. Подобряване на чистота на околната среда (вода, въздух, почви), се финансират дейности както следва:

Мярка 4.8.2.1. Опазване и подобряване състоянието на водните ресурси. Със средства от ПУДООС се изпълняват проекти за малки водоснабдителни обекти на общини  по общо 41 договора на стойност 29,2 млн. лв.

Приключило е изграждането на 15 от обектите в общините Бургас, Кирково, Перник, Вълчедръм, Девин, Лесичово /2 договора/, Гоце Делчев, Добрич, Мъглиж, Мирково и Главиница. Изградена е 55 км водопроводна мрежа на стойност около 15 млн. лв., с обхват на население от 651 хил. жители. Със средства от ПУДООС се изпълняват и проекти за колектори и канализации по 25 договора на обща стойност 30,7 млн. лв. Изградена е 62 км канализационна мрежа. Приключило е изграждането на 15 канализацонни колектора на стойност над 24 млн. лв., в общините Перник (2 бр.),  Раковски,  Самоков,  Бургас,  Септември, Правец, Годеч, Севлиево, Варна, Стамболийски, Етрополе, Мадан, Дупница и  Суворово.

Мярка 4.8.2.3. Изграждане на регионални съоръжения за екологосъобразно третиране и обезвреждане на отпадъците. Със средства от ПУДООС и държавния бюджет се изпълняват проекти за изграждане и доизграждане на регионални депа за твърди битови отпадъци по 11 договора в общините Бяла, Русе, Благоевград, Смолян, Оряхово и Петрич. Изплатените през годината средства са над 21 млн. лв., а обхванатото от мярката население е близо 480 хил. жители.

Мярка 4.8.2.4. Закриване и рекултивация на съществуващи депа/съоръжения за битови отпадъци, които не отговарят на изискванията на действащите нормативни актове. Към края на август 2019 г. са отпуснати средства за рекултивация на депа за твърди битови отпадъци по общо 31 проекта на стойност над      52 млн. лв., от които са подписани 14 договора.

Мярка 4.8.2.5. Проучване и разработване на пилотни модели за екологосъобразно събиране и временно съхранение на опасни отпадъци от домакинствата. Проектът се изпълнява по Българо-швейцарската програма за сътрудничество с общ бюджет 15 млн. лв., от които 12,8 млн. лв. безвъзмездна финансова помощ и                   2,2 млн. лв. национално съфинансиране. Проектът предвижда изграждането на центрове за събиране и временно съхраняване на опасни отпадъци от бита на територията на 5 пилотни общини (Шумен, Левски, Разград, Созопол и Съединение), а други 17 общини от прилежащата територия (Велики Преслав, Смядово, Каспичан, Хитрино, Лозница, Самуил, Исперих, Завет, Цар Калоян, Пордим, Никопол, Белене, Марица, Калояново, Хисаря, Приморско, Царево), които ще бъдат обслужвани със специално оборудвани мобилни събирателни пунктове. Чрез изпълнението на мярката се очаква да бъдат обхванати приблизително 360 хил. жители. Към края на месец август 2019г. са изградени и въведени в експлоатация два от пилотните центрове – в Шумен и Съединение, а останалите три са в процес на изграждане и също ще бъдат пуснати в експлоатация до края на  2019г.

 Мярка 4.8.2.6. Изпълнение на мерки за екологосъобразно обезвреждане на излезли от употреба пестициди и други препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност. Проектът се изпълнява по Българо-швейцарската програма за сътрудничество с общ бюджет 40 млн. лв., от които 34 млн. лв. безвъзмездна финансова помощ и 6 млн. лв. национално съфинансиране. Включва дейности за преопаковане, временно съхранение, износ с цел обезвреждане и саниране на складове и терени, където се съхраняват излезли от употреба пестициди или други препарати с изтекъл срок на годност, с цел премахване на опасността за здравето на населението и околната среда в засегнатите региони. Ще бъдат обезвредени, изчистени и санирани 215 склада с различна степен на риск за общественото здраве, съдържащи 4 387 тона пестициди и препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност, изоставени повече от 30 години. Реализацията ще премахне здравния риск за над       2 260 000 жители, населяващи 135 общини, в които са разположени складове за излезли от употреба пестициди. Договорите с избраните изпълнители са сключени през септември и октомври и същинското им изпълнение стартира на 14 ноември 2018г.  Към края на месец август 2019г. дейности са извършвани на територията на 32 склада, като преопакованото количество отпадъци е близо 2700 тона, от които 1640 тона са предадени за крайно обезвреждане в инсинератори, находящи се във Франция, Швейцария и Германия.

Министерство на околната среда и водите и Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда провеждат ежегодно Кампания „Чиста околна среда“, която се реализира успешно  над 15 години.

Бенефициенти в нея са общини и кметства, които получават финансиране в размер до 10 000 лв. и училища, детски градини, с финансиране в размер до 5 000лв. Осигуреното финансиране е в размер на 3,5 млн. лв/година. Последната година финансиране са получили 475 проекта, от които 326 в населени места под 10 хил. жители.

Следвайки визията за спиране обезлюдяването на средните и малките населени места, с Решение на Министерския съвет от 11 април 2019 г. е одобрен Анализ на социално-икономическото развитие на България 2007-2017 г. за определяне на националните приоритети за периода 2021-2027 г. като основа на процеса по изготвяне на Споразумението за партньорство за програмен период 2021-2027 г. Един от приоритетите за следващия програмен период е „Оползотворяване на местния потенциал“ с подприоритети „Туризъм и култура“ и „Екологична инфраструктура“.  В рамките на приоритета е предвидено да се изпълняват мерки и дейности в областта на опазването на околната среда, които са адресирани и към средните и малки населени места, и които са насочени по-конкретно към:

  • Съхраняване и развитие на природното наследство, опазване и поддържане на богатото биологично и ландшафтно разнообразие на страната и регионите й, чрез продължаващи интервенции, планирани в Националната приоритетна рамка за действие за „Натура 2000“ и целящи подобряване на природозащитно състояние на видове и местообитания;
  • Повишаване на ефективността на ползване на водите чрез реконструкция и модернизация на амортизираната водопроводна мрежа;
  • Управление на отпадъчните води и повишаването на свързаността на населението с пречиствателни станции за отпадъчни води, при подобряване на технологиите на пречистване;
  • Управление на отпадъците, при стремеж за интензифициране на процесите на трансформация от линейна към кръгова икономика и намаляване на дела на депонираните отпадъци, за сметка на рециклираните;
  • Адресиране на проблема със замърсяването на въздуха с фини прахови частици, като ще бъдат насочени усилия по отношение на битовото отопление, като един от двата основни източника на замърсяване на въздуха (в големите градове, приоритетни ще останат и усилията в посока устойчив градски транспорт);
  • Превенция и защита от наводнения, в т.ч. за зелена инфраструктура и в комбинация със сива инфраструктура (където е приложимо), инфраструктурни мерки, допринасящи за управление на рисковете от свлачищни, ерозионни и абразионни процеси и др.