Отговор на питане от народния представител Кристиан Вигенин, ПГ на „БСП за България“, относно задълбочаващи се проблеми при експлоатацията на Регионално депо за битови отпадъци на Ямбол

31 юли 2019 | 18:28

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ВИГЕНИН,

Във връзка с приключване на проекта, с писмо от 26.07.2016 г. на Ръководителя на Управляващия орган на Оперативна програма „Околна среда“ бенефициентът уведомява община Ямбол за резултата от приключилия процес на верификация на окончателно искане за средства. От настоящото писмо става ясно, че Управляващият орган не верифицира разход в размер на 2,9 млн. лв. по договор с предмет „Закриване и рекултивация на депо за неопасни отпадъци на община Ямбол“, поради констатиран проблем при окончателна проверка на място с изтичане на замърсени води, които не са обхванати от изградената дренажна система и охранителните канавки. Община Ямбол завежда дело № 491/2016 г. в Административен съд – Стара Загора срещу Уведомлението за резултата от приключилия процес на окончателна верификация.

Във връзка с констатациите, в периода 08.11.2016 г. - 09.11.2016 г., е извършена проверка на място от УО на ОПОС и е отправена препоръка да се предостави информация за действията, които са предприети за отстраняване на причината, довела до изтичане на дренажни води. С писмо от 28.12.2016 г. Главният директор на Оперативна програма „Околна среда“ изпраща за произнасяне по компетентност до изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по околна среда и до Директора на Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ - Пловдив резултати от извършен анализ на води в района на Регионален център за управление на отпадъците – Ямбол. В отговор от изпълнителния директор на ИАОС е получено писмо на 17.01.2017 г., че резултатите от така представените протоколи не надвишават заложените норми. С писмо от 20.12.2016 г. Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ - Пловдив уведомява Управляващия орган на програмата за резултатите от проведения мониторинг и извършените оценки на състоянието на повърхностни и подземни води в района на Регионалния център за управление на отпадъците – Ямбол, констатирайки минимален воден отток или липса на такъв в пункта за мониторинг. Резултатите от проведените анализи показват превишение на индивидуални емисионни ограничения, които при описаните обстоятелства (минимален воден отток или липса на такъв) могат да се определят като инцидентни.

Във връзка с горното е изготвено извънсъдебно споразумение между кмета на община Ямбол и УО на ОПОС по административното дело, по силата на което неверифицираните разходи от 2,9 млн. лв. подлежат на възстановяване на община Ямбол, тъй като разходите са действително извършени и допустими по смисъла на чл. 57 и следващи от Закона за управление на средствата от европейските структурни и инвестиционни фондове и другите приложими актове, поради което на основание чл. 55, ал. 1, точка първа, предложение първо от Закона за управление на средствата от европейските структурни и инвестиционни фондове и Договора за безвъзмездна финансова помощ, подлежат на възстановяване на община Ямбол.

Във връзка с подаден сигнал до Министерство на здравеопазването и Министерство на околната среда и водите от Регионална инспекция по околната среда и водите – Стара Загора информират УО на ОПОС за резултатите от проведена проверка през периода 05.06.2019 г. – 06.06.2019 г. за изпълнение на условията на Комплексно разрешително на Регионално депо за неопасни отпадъци от населените места в общини Ямбол, Нова Загора, Тунджа, Сливен и Стралджа с оператор община Ямбол, констатирайки, че:

- не са регистрирани неорганизирани емисии/запрашаване;

- извън границите на работната клетка в района на площадката и извън нея не се усещат миризми, характерни за дейността;

- формираният от съоръжението инфилтрат (от рекултивираната част на старото депо и клетка 1), се отвеждат в ретензионен басейн и се използва в затворен оборотен цикъл;

- не е установено нерегламентирано изливане на инфилтрат в дерето и околните терени.

Регионална инспекция по околната среда и водите констатира, че експлоатацията на Регионалното депо се извършва, спазвайки изискванията на Наредба № 6/27.08.2013 г. за условията и изискванията за изграждане и експлоатация на депа и на други съоръжения и инсталации за оползотворяване на отпадъци. Регионалната инспекция следи са спазване на условията, постановени с Комплексното разрешително, като във връзка с подадени сигнали и жалби, относно експлоатацията на депото, от 2016 г. до момента се осъществява постоянен контрол и проверки на място.

Във връзка с изпълнението на Договора за безвъзмездна финансова помощ от страна на Управляващия орган на Оперативна програма „Околна среда“ са извършени осем проверки на място на обектите, изградени по проект „Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Ямбол – първа фаза“ с финансиране по ОПОС 2007-2013 г.