Отговор на въпрос на народните представители Веска Ненчева, Виолета Желева и Кристина Сидерова от ПГ на „БСП за България“ относно Национален парк „Централен Балкан“

14 февруари 2020 | 13:57

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО НЕНЧЕВА,

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ЖЕЛЕВА,

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО СИДЕРОВА

Национален парк „Централен Балкан” е с площ 72 хиляди хектара и обхваща най-високата част на Централна Стара планина. Паркът е разположен на територията на 5 административни области, 9 общини и 30 землища на населени места.

Регламентираните пешеходни туристически маршрути в парковата територия са 69, като общата им дължина е над 580 км. Над 100 км от тях преминават през териториите на резерватите.

За безопасното пребиваване на туристите в Парка  през последните години изцяло са възстановени и обновени 15 мостови съоръжения, монтирани са 505 нови маркировъчни пирамиди с железни жалони и са ремонтирани 85 повредени пирамиди по 11 пешеходни маршрута, подновени са въжено-стоманени парапети с обща дължина 1 520 м. Изцяло е подновена маркировката на почти всички регламентирани туристически маршрути в парка и са поставени стотици нови указателни, предупредителни и информационни табели, ремонтирани са редица опасни участъци по туристическите пътеки. Създадена е и е публикувана на интернет страницата на парка интерактивна карта с GPS-координати на маршрутите и обектите за подслон и почивка, с цел безопасното  пребиваване на посетителите в защитената територия. Ежегодно се влагат средства в поддръжката на туристическата инфраструктура в парка.

През последните 5 години са проведени 75 спасителни акции от Планинска спасителна служба, като в 60% от тези случаи служители на парковата дирекция са оказали съдействие, осигурявайки човешки ресурс и логистична помощ.

Безопасността на посетителите в Национален парк „Централен Балкан“ е сред основните приоритети на парковата дирекция. В момента се разработва приложение за мобилни устройства  с информация за туристически маршрути, посетителски обекти и прилежащи видове и местообитания в Национален парк “Централен Балкан“. Това ще дава възможност да се определи местоположението на потребителя и разстоянието до най-близките хижи и обекти в Националния парк. Приложението ще има възможност за работа без сигнал от мобилните оператори и ще показва в реално време местоположението на мобилното устройство върху интерактивна географска карта, предварително заредена в него. Продуктът ще бъде завършен и тестван на терен до края на месец април 2020 г. и ще е безплатен за потребителите.

В ход е и инициатива за ремонт на съществуващите 2  заслона в  района на връх Ботев, а заедно с планинската спасителна служба и туристическите дружества се обсъжда необходимостта от изграждането на нови такива, като е от голямо значение посетителите да осъзнават и собствената си отговорност за безопасността им и опазването на територията.