Отговор на въпрос на народния представител Джевдет Чакъров, ПГ на ДПС, относно това какви процедури има заведени срещу България заради нарушаване не общностното законодателство в областта на околната среда

15 януари 2021 | 12:42

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ЧАКЪРОВ,

 

От пълноправното членство на България в ЕС срещу България са стартирани общо 102 наказателни процедури. От тях 83 са закрити поради изпълнение на ангажиментите на страната и отстраняване на нарушенията.

Към настоящия момент висящи са все още 19 процедури, като от тях:

  • 11 процедури са на етап официално уведомително писмо - това е първият етап на досъдебната фаза на процедурите за нарушения.

Шест от посочените процедури са за нетранспониране в срок на директиви на ЕС, като по една от тях вече сме докладвали на ЕК, че процесът на транспониране е приключил и очакваме закриване на процедурата.

Три процедури са за непълно транспониране на директиви, като от страна на Министерството са предприети необходимите действия за отстраняване на нарушенията.

Две от процедурите са свързани с неизпълнения на задължения, произтичащи от правото на ЕС, които не изискват промени в нормативната уредба и по които сме в постоянен диалог с Европейската комисия.

  • Три процедури са на етап мотивирано становище. Две от тях са свързани с прилагането на правото на ЕС в областта на биологичното разнообразие, а третата касае изграждането на пречиствателни станции за отпадни води за населени места над 10 000 еквивалент жители.
  • В съдебна фаза се намират две процедури – в областта на качеството на атмосферния въздух и политиката за морска среда. Съдебните производства пред Съда на ЕС са все още висящи, като нямаме произнасяне към настоящия момент.
  • По две наказателни процедури имаме постановени установителни решения на Съда на ЕС. Това са делата за Калиакра и рекултивацията на старите депа, като страната ни е в постоянен контакт с Европейската комисия и периодично докладва за напредъка по изпълнението на ангажиментите ни.
  • По една от наказателните процедури предстои завеждане на второ дело пред Съда на Европейския съюз с искане за налагане на финансови санкции, а именно – процедурата, свързана с превишаване стойностите на фини прахови частици.

Следва да имате предвид, че процедурите, които се намират на най-напреднал етап и по които България вече е осъдена, са процедури,  стартирали в периода на първите години след членството на България в Европейския съюз и изискващи значително време и финансови средства за привеждане в съответствие с изискванията на европейското законодателство. През годините по линия на Оперативната програма „Околна среда“ – както в предходния програмен период, така и в сегашния, са осигурени значителни средства именно за изпълнение на ангажиментите ни като държава членка, в т.ч. и за отстраняване на допуснатите нарушения. Предвиждаме това да продължи и през следващия програмен период – 2021 – 2027, в рамките на новата Програма „Околна среда“.     

Не на последно място, искам да обърна внимание на обстоятелството, че в секторите, в които са най-тежките наказателни процедури – качество на атмосферния въздух, НАТУРА 2000, отпадъци, води, освен срещу България Европейската комисия е стартирала наказателни процедури и срещу почти всички държави членки, някои от които също са на много напреднал етап. Това на практика показва системен проблем с постигането на изискванията на европейското законодателство в областта на околната среда в целия Европейски съюз.

В заключение, искам да Ви уверя, че Министерството на околната среда полага всички необходими усилия и поддържа постоянен диалог с Европейската комисия, с оглед намирането на работещи решения и отстраняване на допуснатите нарушения.