Отговор на въпрос от Джевдет Чакъров, народен представител от ПГ на ДПС, относно Административния капацитет на Министерството на околната среда и водите

22 май 2020 | 15:16

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ЧАКЪРОВ,

Министерство на околната среда и водите осъществява своите функции като прилага и контролира изпълнението на националната политика в областта на опазване на околната среда, разработвайки политики по отделните компоненти на околната среда и факторите на замърсяване.

От извършения преглед на организационните структури и административни звена в Министерство на околната среда, съобразно функциите и задачите които изпълнява, съобразени с натовареността и спецификата на дейностите, като са отчетени количествените и качествените характеристики на персонала, се правят следните изводи:

В изпълнението на водената от МС политика на намаляване числеността на държавната администрация, през годините Устройственият правилник на МОСВ е изменян няколко пъти, при което е намалена числеността с 10%. Въпреки същественото преструктуриране, наличният щатен персонал се оценява като недостатъчен, като една от основните причини се свързва с бюджетните ограничения и наложените изисквания за съкращаване на държавната администрация. Недостигът на човешки ресурс, произтича не само от  увеличаването на функциите, задачите и измененията в нормативната уредба, а и в квалификационно отношение, като сериозен проблем е намирането на добре обучени кадри със специализиран профил. Увеличените задължения  и изисквания за попълването на експертния състав  (специалисти по биология, хидробиология, химия, инженерна химия хидрогеология, инженерна геология, инженер-химици, екология, биоинженерство, биоелектроинженество, архитектура, ВИК мрежи и съоръжения и почистване на водите и др.) не съответстват на неконкурентното заплащане в структурите на министерството, поради което често то е в обективна невъзможност за попълване на числения състав.

Заплатите в администрацията на МОСВ са по-ниски в сравнение с другите администрации от същото ниво. Анализът в цялата структура на МОСВ показа, че щатният персонал е недостатъчен за огромните територии и многообразните контролни функции, които покриват съответните звена. Ниското заплащане и натовареността на служителите е пречка за привличането на квалифицирани специалисти с подходящо образование, което от друга страна води до постоянно текучество и периодично освобождаващи се бройки през годините. Само през първото тримесечие на настоящата година, текучеството на персонала в Централно управление на администрацията на МОСВ се е увеличило, като напусналите са 6% от общата численост.

Има случаи, в които се явяват кандидати с неподходяща квалификация и без необходимия минимум от знания, които не успяват да покрият минималните изисквания на провежданите конкурси, а в други конкурсът приключва с избран кандидат, който впоследствие се отказва поради ниското заплащане и голяма натовареност. Следва да се отбележи, че като цяло е налице  растящ недостиг на кадри в областта на инженерно-техническите и природни специалности.

Към момента, решение на проблемите се търси чрез преразпределение на дейности между осигурените с необходими кадри звена, както и с възлагане на допълнителни задачи и отговорности на наличния квалифициран персонал, което води до  високо натоварване и напрежение за него.

В средносрочна и дългосрочна перспектива, липсата на нови попълнения и условия за приемственост и предаване на опит може да се превърне в сериозно предизвикателство пред кадровото осигуряване на МОСВ.