Oтговор на въпрос от доц. д-р Георги Йорданов,народен представител от ПГ „БСП за България“, oтносно стратегията на Министерството на околната среда и водите за преодоляване на високите нива на замърсеност с фини прахови частици в град Пловдив

14 декември 2018 | 13:43

Уважаеми господин  Йорданов, наднорменото замърсяване с фини прахови частици е най-сериозният проблем по отношение на качеството на атмосферния въздух на територията на община Пловдив, както и основен проблем на национално ниво.

Основна роля за постигане на необходимото качество на атмосферния въздух, в съответствие с изискванията на законодателството, е отредена на общинските власти. Кметовете на общините с наднормено замърсяване са длъжни да разработят и изпълняват програми за подобряване на качеството на въздуха за достигане на установените норми на тяхната територия.

Министерството на околната среда и водите предприема мерки на национално ниво по отношение на двата сектора с най-голям принос към замърсяването на  въздуха – битовото отопление и автомобилния транспорт.

Мерките имат за цел да подпомогнат общинските власти, в частност и тези на община Пловдив, в изпълнението на задължението им за постигане на необходимото качество на въздуха и са следните:

Народното събрание прие на първо гласуване Закон за изменение и допълнение на Закона за чистотата на атмосферния въздух. Като там целим ограничаване на употребата на нискокачествени въглища и брикети за битово отопление. Дава се законово основание за разработване на наредба за изискванията за дървесината, която се използва за битово отопление.

Експерти  на Световната банка разработиха проект на Национална програма за подобряване качеството на атмосферния въздух 2018 - 2024г. Програмата е в процес на съгласуване със заинтересованите ведомства и страни, приключи общественото обсъждане и предстои нейното гласуване от Министерския съвет.

Предвижда се по-ранното (през 2020г.) въвеждане на изискванията на Регламент 2015/1185 за битовите отоплителни уреди на твърдо гориво, с цел подпомагане на процеса на подмяна на тези уреди с такива, които са с по-ниски емисии на вредни вещества.

Предприемат се мерки от страна на компетентните органи за повишаване на качеството и ефективността на периодичните технически прегледи.

Въведохме допълнителни ограничения за изкупуване на катализатори от моторни превозни средства в пунктовете за приемане на отпадъци чрез прилагане на строг контрол и санкции.

Парламентът гласува промени в Закона за местните данъци и такси, които целят да стимулират употребата на автомобили, водещи до по-ниски нива на замърсяване. В рамките на процедурата „Разработване/Актуализация на общинските програми за качеството на атмосферния въздух“ по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020г.“ се изпълняват 11 договора за безвъзмездна финансова помощ на обща стойност 1,5 млн. лв. Община Пловдив е един от бенефициентите и е актуализирал вече общинската си програма със средства от тази процедура.

По Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“ е предвиден ресурс от 111 млн. лв. за общините с нарушено качество на въздуха – за финансиране на инвестиционни мерки, насочени към намаляване на емисиите от определения основен източник на замърсяване – битовото отопление. Процедурата е чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ е обявена на 5-ти декември 2018г. Община Пловдив е допустим бенефициент и за нея е определен максимален ресурс на проектно предложение в размер на близо 14 млн. лв.