Отговор на въпрос от Георги Гьоков, народен представител от ПГ „БСП за България“, относно дейността на мобилна инсталация на територията на с. Калояновец, община Стара Загора

06 юли 2018 | 14:05

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ГЬОКОВ,

В уведомлението за инвестиционно предложение внесено през 2017 г. от възложителя „ЕКО БГ-СЖП“ ЕООД се посочва, че при възникнала необходимост, включително и при спешни случаи на контрол и превенция на епидемии и болести при животните, се предвижда използване на инсталация, монтирана на мобилна платформа при повикване на място в животновъдни обекти на територията на цялата страна. Тя трябва да извършва дейност по обезвреждане на животински трупове на място в животновъдни обекти за достигане на националните ветеринарномедицински цели за контрол и превенция на епидемии и болести по животните и други установени в Закона за ветеринарномедицинската дейност случаи.

Предложението не е свързано с извършване на строителни дейности или изграждане на инсталации или схеми за въвеждане в експлоатация на съоръжението. За нуждите на технологичния процес не е необходимо използването на вода. Не се предвижда използването на природни ресурси по време на експлоатацията на мобилната инсталация.

Дружеството е уведомено, че съобразено със специфичните характеристики на представеното предложение, предложението не отговаря на дефиницията за „инвестиционно предложение“ по смисъла на Закона за опазване на околната среда.

За отпадъците, които се генерират от дейността на мобилната инсталация за изгаряне на животински трупове, е необходимо да бъде заверен работен лист за класификация от директора на всяка регионална инспекция по околната среда и водите, на чиято територия се образува отпадъкът. Предаването и приемането на тези отпадъци може да се извършват само въз основа на писмен договор с лица, притежаващи съответния документ.

В тази връзка на 21 декември 2017 г., РИОСВ – Стара Загора е утвърдила работни листи за класификация на отпадъци, които ще бъдат генерирани в мобилната инсталация на „ЕКОБГ - СЖП” ЕООД.

Във връзка с регистрирани сигнали, касаещи инсталация в с. Калояновец, община Стара Загора, от РИОСВ – Стара Загора са извършени проверки. На 18 април 2018 г., е постъпил сигнал за „замърсяване на въздуха с дим и неприятни миризми от дейността на мобилната инсталация“. Проверката е извършена съвместно с представител на Областната дирекция по безопасност на храните в Стара Загора. Констатирано е, че в бившия стопански двор е разположена и работи мобилна инсталация за пълно изгаряне на странични животински продукти. По време на проверката, при работеща инсталация, не е установено наличие на неприятни миризми и дим от изпускащото устройство.

На 26 юни 2018 г. в РИОСВ – Стара Загора е получено писмо от Областната администрация, с което към инспекцията и Областната дирекция по безопасност на храните – Стара Загора е препратена жалба от кмета и жители на с. Калояновец, относно наличие на неприятни миризми от дейността на мобилната инсталация. В тази връзка на 2 юли 2018 г. РИОСВ – Стара Загора извърши нова проверка на инсталацията, по време на която съоръжението не е функционирало поради техническа профилактика. Констатирано е, че липсва договор за наем със собственика на имота. Отпадъците от дейността на инсталацията се съхраняват в метален контейнер и се предават съгласно сключен договор на „Евасто“ ООД. Не са констатирани димни газове и миризми. На дружеството са дадени предписания да представи копие на договор за наем на площадката в с. Калояновец, както и копия на документите, удостоверяващи предаването на отпадъците на външни фирми, при смяна на местоположението на инсталацията.

Редът за регистрация и разполагане на мобилни съоръжения за обезвреждане на странични животински продукти е регламентиран в Закона за ветиринарно-медицинската дейност. Дейностите по третиране, оползотворяване, транспортиране и съхраняване, включително контролът и мерките за недопускане на миризми са в компетенциите на Българската агенция за безопасност на храните.

В заключение ви информирам, че регионалните инспекции по околна среда ще продължат да осъществят контрол на дейността на инсталацията, в рамките на екологичното законодателство.