Отговор на въпрос от Младен Шишков, депутат от ПГ на ГЕРБ, относно експлоатация на “Депо за неопасни отпадъци и Инсталация за биологично разграждане по закрит способ” на територията на с. Шишманци, община Раковски, област Пловдив

14 февруари 2020 | 15:03

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ШИШКОВ,

 

Съгласно информация от Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) - Пловдив за неизпълнение на условия, поставени в Комплексното разрешително (КР №380-Н0/2009 г.), на Община Пловдив са съставени актове за установяване на административно нарушение (АУАН) през 2010 г. и 2019 г. За съставения акт през 2010 г. е издадено наказателно постановление и е наложена имуществена санкция. За съставения през 2019 г. акт предстои издаване на наказателно постановление.

През 2017 г. на ДЗЗД “Консорциум екологичен завод”, в качеството му на оператор на съоръжението е съставен акт за установяване на административно нарушение за неизпълнение на изискванията по Закона за водите и е издадено наказателно постановление.

През септември 2018 г. МОСВ уведомява кмета на Община Пловдив за необходимостта от откриване на процедура по преразглеждане на Комплексното разрешително във връзка с публикуване на нови заключения за Най-добри налични техники (НДНТ) за инсталации за третиране на отпадъци, в срок до 9 месеца след 17.08.2018 г. Този срок е изтекъл на 17.05.2019 г. и няма реакция от страна на общината.

По повод на писма на МОСВ и РИОСВ от септември 2019 г. Изпълнителната агенция по околната среда (ИАОС) започва преразглеждане на Комплексното разрешително.

От оператора няколко пъти е изисквана информация за доказване прилагането на най-добри налични техники през  септември и ноември 2019 г., като отговор не е получаван.  След поредното писмо от декември 2019 г. община Пловдив представя на 09.01.2020 г. исканата информация в ИАОС, която е изпратена на РИОСВ – Пловдив и на БД „Източнобеломорски район“ за становища със срок 18.02.2020 г.

След получаване на становищата предстои да бъде организирана среща за консултации в ИАОС.

При извършена проверка на 22.08.2019 г. източно от Клетка №2 на депото за неопасни отпадъци е констатиран разлив на инфилтратни води извън границите на депото и ретензионния басейн, което представлява неизпълнение на условие 10.1.2.1. от Комплексното разрешително. На Община Пловдив е съставен Акт за уснановяване на административно нарушение.

Във връзка с констатирания разлив от експерти на Регионална лаборатория - Пловдив към ИАОС е извършено вземане на почвени проби от земеделски терен на изток от ретензионния бесейн и Клетка №2 на депото. От получените протоколи с резултати от изпитване на почви не са установени отклонения.

На 23.01.2020 г. при извършена съвместна проверка с инспектор на Отдел "Икономическа полиция" при Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи и експерт на Териториална дирекция “Национална сигурност” във връзка с писмо на Главния прокурор на Република България е констатирано, че на площадката няма изградена система за непрекъснато видеонаблюдение на технологичния процес. Дадено е предписание да се изпълнят законовите изисквания във връзка с изграждането на система за видеонаблюдение със срок 29.02.2020 г. При неизпълнение на предписанието ще бъдат предприети предвидените административнонаказателни мерки.

От извършени проверки във връзка с изпълнение на условието за ежедневно запръстяване на дневния работен участък на депото не са констатирани нарушения.

Инсталацията разполага с План за осигуряване на пожарната безопасност и оросяваща система на депото. Пожарната безопасност е обект на контрол от органите на Териториална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“.

От извършена съвместна проверка през месец септември 2019 г., след последния пожар от  август 2019 г., по изпълнение на условията и сроковете в Комплексното Разрешително №380-Н0/2009 г. не са констатирани несъответствия.

В района на обекта не се експлоатира автоматична измервателна станция за измерване качеството на атмосферния въздух (КАВ). По време на последния възникнал пожар в периода от 14.08.2019 г. до 19.08.2019 г. е извършвано измерване с мобилна автоматична станция по основни показатели, характеризиращи качеството на атмосферния въздух. Резултатите от измерванията показват превишения на средноденонощната норма по показател ФПЧ10 на 14.08.2019 г. и 15.08.2019 г. През следващите дни не са установени превишения по нито един от измерваните показатели.

На 22.08.2019 г. е извършена проверка, при която са взети почвени проби. Не са констатирани несъответствия.

В границите или в непосредствена близост до инсталацията няма изградена система за непрекъснат мониторинг на компонентите на околната среда.

В хода на процедурата по преразглеждане на Комплексно разрешително № 380-Н0/2009 г. и в случай че в Изпълнителната агенция по околна среда се получи законово мотивирано становище от РИОСВ – Пловдив и общината, ще се прецени възможността за добавяне в Комплексното разрешително на допълнителни условия за изграждане на система за непрекъснат мониторинг на компонентите на околната среда.