Отговор на въпрос от народните представители Ерджан Ебатин и Севим Али относно промяна в плана на управление на защитена територия „Колокита“ и застрояването на полуостров Буджака

26 февруари 2021 | 17:33

Уважаеми господин Ерджан Ебатин и господин Севим Али,

 

 

Защитената местност „Колокита“ е обявена със заповед № 1754 от 16 юни 1970 г. на Министерството на горите и горската промишленост. Защитената територия обхваща част от полуостров Буджака, като сърцевинната част на полуострова е извън нея. Със заповедта за обявяване не се допуска извършването на строителство, като е уточнено, че строителството и благоустрояването на защитената територия ще се разреши с разработването на цялостен благоустройствен проект за тази част от Южното Черноморско крайбрежие.

В тази връзка, със заповед № РД-477 от 11 юли 2001 г. на министъра на околната среда и водите, е утвърден план за управление на защитена местност „Колокита“. С цитирания план за управление са въведени две функционални зони: Зона 1, състояща се от скални образувания и фиорди – в тази зона не се допускат никакви дейности; Зона 2 е обособена като вилна зона, включваща възстановени на собствениците земеделски земи. Зоната е формирана като буферна на Зона 1, целяща недопускане на вредни въздействия върху забележителните скални образувания. Целта на обявяване на защитената зона е именно опазване на фиордите, скалните образувания, които са включени в Зона 1.
В тази връзка извършеното строителство на вилни сгради в Зона 2 не може да увреди предмета на опазване в защитената местност.
С последващи изменения и актуализации на плана за управление са въведени допълнителни норми и параметри, спазването на които е задължително при издаване на разрешение за строеж на конкретни обекти. Зона 1 – скални образувания и фиорди, е изключителна държавна собственост. В границите ѝ не се допуска строителство и дейности, увреждащи естетическата стойност на терените. Държавата в качеството си на собственик на тази площ не е допускала процедури за извършването на строителство и дейности и не е извършвала разпоредителни сделки – продажба, отдаване под наем и други, на юридически или физически лица.
При констатиране на недобросъвестност и евентуално увреждане на скалните образувания и фиорди от страна на МОСВ, респективно РИОСВ – Бургас, незабавно е уведомявана прокуратурата – в случай че нарушенията не представляват престъпление, като са предприемани предвидените в екологичното законодателство административно-наказателни мерки.
МОСВ няма задължение и не поддържа регистър на собствениците на имоти, поради което не може да бъде определено местоположението на обектите – сградите на Михаил Заимов, Йово Николов и Иво Прокопиев, спрямо които са отправени въпросите. Както вече отбелязах, в Зона 1 – скални образувания и фиорди, е изключителна държавна собственост и не е допускано строителството на каквито и да било сгради.
По отношение начина на третиране на битови и фекални отпадъци и води Ви уведомявам, че по-голямата част от сградите са свързани към главен канализационен колектор, отвеждащ отпадните води в района на канализационната мрежа на град Созопол. За друга част от сградите отпадъчните води се събират в безотточни резервоари или локални пречиствателни станции. Със специализиран транспорт отпадъчните води от тези съоръжения се извозват до най-близките пречиствателни станции за отпадни води за последваща обработка.
Относно питането за изливането на фекални води директно по скалистата пътека, водеща към Райския залив и плажа, съответно към морето, Ви уведомявам, че на 12 февруари 2020 г. Регионалната инспекция по околната среда и водите – Бургас, извърши съвместна проверка с представител на Община Созопол. При проверката не са установени тръби, отвеждащи битови, фекални и/или атмосферни води в залива и по пътеката, както и по ската, а се оттичат свободно само дъждовните води. Районът е водоснабден и с изградена канализационна инфраструктура, обслужваща сградите.