Отговор на въпрос от народните представители Георги Стоилов и Иван Иванов ("БСП за България") относно проектиране и изграждане на анаеробни инсталации за разделно събрани биоразградими отпадъци по ОПОС 2014-2020 г. в РЦУО – Бургас, Благоевград и Русе

12 април 2020 | 17:19

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН СТОИЛОВ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ИВАНОВ,

 

В отговор на Ваше писмо относно проектиране и изграждане на анаеробни инсталации за разделно събрани биоразградими отпадъци по ОПОС 2014-2020 г. в РЦУО – Бургас, Благоевград и Русе, финансирани по Оперативна програма „Околна среда 2014 - 2020 г.” (ОПОС), Ви предоставям следната информация:

В приложените към проекти № BG16M1OP002-2.004-0003-C02 на община Русе, № BG16M1OP002-2.004-0002-C02 на община Бургас и № BG16M1OP002-2.004-0001-C01 на община Благоевград, съответни Доклад от Прединвестиционно проучване (ПИП) за „Проектиране и изграждане на анаеробна инсталация за разделно събрани биоразградими отпадъци на територията на РСУО – Русе“ и Прединвестиционни проучвания за инсталациите за анаеробно разграждане на разделно събрани биоразградими отпадъци по проект „Проектиране и изграждане на анаеробна инсталация за разделно събрани биоразградими отпадъци за регионална система за управление на отпадъците на Регион Бургас“ и по проект „Проектиране и изграждане на анаеробна инсталация за разделно събрани биоразградими отпадъци за регионална система за управление на отпадъците на Регион Благоевград“, не са представени изчисления за разхода на топлинна енергия за производството на един кубичен метър биогаз.

Допустими за финансиране по ОП „Околна среда 2014 – 2020“ са инсталации за анаеробно третиране с минимален капацитет 15 000 т/год. разделно събрани биоразградими отпадъци.

 Номиналните мощности на така наречените „когенерации“ следва да съответстват на номиналния товар на инсталациите за анаеробно третиране на събраните разделно биоразградими битови отпадъци (ИАТ). Необходимо е когенераторите да не работят под 50% товар, като всеки когенератор може да работи в диапазон от 50 до 110 % от номиналния товар. В тази връзка, диапазонът на работа на когенерационната система е в зависимост, освен от общата инсталирана мощност, съобразена с номиналния товар на ИАТ, така също и от конкретно избраната компановка на когенерационни модули.

Доколкото възлагането за изпълнение и на трите анаеробни инсталации за разделно събрани биоразградими отпадъци е предвидено да е на инженеринг, избраните изпълнители следва да разработят техническите и/или работни инвестиционни проекти за изграждане на всяка една от инсталациите. В тази връзка, едва при детайлното проектиране в част „Технологична“ ще бъдат определени конкретните вид, марка и количество, а оттам и точните параметри на всички машини и съоръжения на инсталациите.

До момента УО на ОПОС не разполага с данни за изготвен работен проект и издадено разрешение за строеж за нито една от инсталациите.

Проектите по процедура № BG16M1OP002-2.004 „Проектиране и изграждане на анаеробни инсталации за разделно събрани биоразградими отпадъци“ имат за цел да допринесат за постигането на Специфична цел 1 на приоритетна ос 2 „Отпадъци“ на ОПОС 2014-2020 г. – „Намаляване на количеството депонирани битови отпадъци“. Съгласно „Условия за изпълнение“, неразделна част от АДБФП, Бенефициентът има задължение да постигне целевите стойности на заложените по проекта индикатори, както и да спазва принципа за дълготрайност, съгласно изискванията на чл. 71 от Регламент (ЕС) №1303/2013. Видно от одобрените проектни предложения на общите Русе, Бургас и Благоевград, няма заложен индикатор „Реализирани средногодишни загуби при постигната 100% натовареност“.

В Насоките за кандидатстване по процедура № BG16M1OP002-2.004 „Проектиране и изграждане на анаеробни инсталации за разделно събрани биоразградими отпадъци“, както и в АДБФП и „Условия за изпълнение“, неразделна част от договорите, няма предвидено изискване на декларации за поемане на материална отговорност в случаите на достигане на проектните капацитети от Изпълнителите на обществени поръчки на инженеринг.