Отговор на въпрос от народните представители Любомир Бонев, Кристина Сидорова и Иван Иванов, относно управление на водните ресурси

18 септември 2020 | 12:10

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН БОНЕВ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ИВАНОВ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОЖО СИДОРОВА,

 

В отговор на Вашето питане Ви информирам следното:

Основна цел на министерството на околната среда и водите съгласно Закона за водите е постигането на интегрирано управление на водите в страната, опазването им и екологосъобразното им използване.

Водите на територията на Република България се управляват като общонационален неделим природен ресурс.

Целта на закона е да осигури интегрирано управление на водите в интерес на обществото и за опазване на здравето на населението, както и да създаде условия за:

  • осигуряване на достатъчно количество и добро качество води,
  • намаляване на замърсяването на водите;
  • намаляване на последиците от наводнения и засушавания.

Законът за водите въвежда принципа на управление на речните басейни в правителствената политика за водите и транспонира изискванията на законодателството на ЕС по въпросите за водите, в това число Рамковата директива за водите 2000/60/ЕО и Директива за наводненията 2007/60/ЕО.

Чрез транспонирането на директивите в Закона за водите се осигурява нормативно възприемане на заложените принципи и подходи за дългосрочно планиране за достигане на добро състояние на водите и намаляване на риска от наводнения.

Ключов инструмент за интегрираното управление на водите са Плановете за управление на речните басейни, Плановете за управление на риска от наводнения  и Морската Стратегия за опазване на околната среда. Плановете за управление на речните басейни , Плановете за управление на риска от наводнения и националните програми за изпълнението за периода 2016-2021 бяха приети с Решения на Министерския съвет в края на 2016 г.

В момента се работи по актуализацията на плановите документи, в съответствие с изискванията на европейското законодателство.

   Водите в Р България се управляват на национално и басейново ниво. Управлението на водите на национално ниво се осъществява от министъра на околната среда и водите.

   За подпомагане дейността на Министерството на околната среда и водите при управление на водите е създаден Висш консултативен съвет по водите, включващ представители на министерства, имащи отношение към водите, Българската академия на науките, общините и юридически лица с нестопанска цел, имащи пряко отношение към водите.

Управлението на басейново ниво в обхвата на една или няколко водосборни области се осъществява от басейнови органи на управление на водите – 4 басейнови дирекции, към които са създадени Басейнови съвети за подпомагане на тяхната дейност.

 

        МОСВ управлява използването на водите на 52 язовира в страната, включени в приложение № 1 към чл. 13, ал. 1, т. 1 от Закона за водите. Техният сумарен общ обем е 6 773,685 млн. м3, което представлява около 85 % от обема на всички изградени язовири в страната.  

В МОСВ ежедневно се следи състоянието на водите, зарегулирани в язовирите по приложение № 1, на базата на информация, постъпваща от дружествата, експлоатиращи язовирните стени и съоръженията към тях. За комплексните и значими язовири се изготвят годишнен и месечени графици. С годишния график се определя стратегията за използване на язовирите през годината. С месечните графици се определят водни обеми за ползване от различните водоползватели. Графиците се утвърждават от министъра на околната среда и водите и са неразделна част от разрешителните за водовземане.

Годишният график се утвърждава от министъра на околната среда и водите до 10 февруари на текущата година.

Месечният график се изготвя, като се вземат предвид: актуалната информация за състоянието на язовира през предходния месец, определената с годишния график стратегия, прогнозата за очаквания приток, хидрометеорологичната обстановка и преценката на исканията в месечната заявка от титулярите на разрешителни за водовземане.

При необходимост с месечните графици се прехвърлят води; определят се свободни обеми за поемане на очакван приток и се определят специфични условия към титулярите на разрешителни.

Поддържането на определените с месечния график обеми се осъществява чрез водноелектрически централи, а при невъзможност - чрез основен изпускател.

Разрешеният лимит за използване, определен с месечния график, може да бъде надвишен, в случай на определен обем за поемане на очакван приток или при възникване на непредвидими и/или изключителни обстоятелства.

         При възникване на непредвидими и/или изключителни обстоятелства свързани с експлоатацията на съоръженията или хидрометеорологичната обстановка, месечният график може да се измени, за което се уведомяват заинтересованите страни.

В условията на протичане на високи води за минимизиране на риска от наводнения се извършва ежедневна оценка на състоянието на водите в язовирите и прогноза. Басейновите дирекции извършват ежедневна оценка на състоянието на водите и водните обекти в рамките на съответните басейни. Въз основа на събраната информация се извършва анализ и се предприемат съответните действия.

При установяване на вероятност за висока вълна в реките, които напускат пределите на страната, чрез Министерство на външните работи се уведомяват незабавно компетентните органи на съответната страна.

От 52 бр. комплексни и значими язовири, включени в Приложение № 1 на Закона за водите, 15 бр. са за питейно-битово водоснабдяване: Искър, Бели Искър, Среченска бара, Христо Смирненски, Йовковци, Тича, Камчия, Ясна Поляна, Асеновец, Боровица, Студена, Ястребино, Дяково, Калин и Карагьол. От тях с обем под 50% са язовирите Асеновец 35,0%, Тича 47% и Ястребино 21,0%. Постъпилият в тях приток от началото на 2020 до м. август вкл. е нищожен, за условията на много суха година, както следва:

Ястребино – 3,88 млн. м3, Тича – 7,04 млн. м3, Асеновец – 7,20 млн. м3.

Сумата от наличните завирени обеми в язовирите по приложение №1 към 16.09.2020 г. е 3775,7 млн. м3, представляваща 57,2% от сумата от общите им обеми.

Според основното им предназначение, към настоящия момент, наличните в тях завирени обеми са както следва:

  • питейно-битово водоснабдяване – 66,7% от общия им обем
  • напояване – 34,5% от общия им обем
  • енергетика –69,6% от общия им обем

За язовирите, водите от които се използват за питейно-битово водоснабдяване с наличен обем под 50% от общия им обем, водоползвателите, включително и ВиК дружествата, са уведомени да предприемат мерки за водоснабдяване от алтернативни водоизточници – повърхностни и подземни, за които имат издадени разрешителни от съответните басейнови дирекции. Целта е обезпечаване на питейно-битовото водоснабдяване на съответните населени места за максимално продължително време.