Отговор на въпрос от народния представител Атанас Стоянов, ПГ "Обединени патриоти", относно потенциалното замърсяване на трансграничната река Драговищица от дейността на мина в село Караманица, Сърбия

12 април 2019 | 13:07

УВАЖАЕМА ГОСПОДИН СТОЯНОВ,

В отговор на постъпилите сигнали за възможно замърсяване на водите на р. Драговищица, трансгранична за България и Сърбия, през ноември 2018 г. Министерството на околната среда и водите изпрати писмо до Министерството на защитата на околната среда на Република Сърбия, с което изискваме предоставяне на информация във връзка с трансграничната процедура по Оценката на въздействието върху околната среда (ОВОС) за пилотна инсталация за изпитване на флотационни процеси за извличане на мед, олово и цинк от полиметални руди при с. Караманица.

На 01.02.2019 г. Република Сърбия ни информира, че е в процес на подготовка изследване за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) на проект за експлоатация и добив на руда от мини “PODVIROVI” и “POPOVICA”, община Босилеград. В тази връзка на 21 февруари Република България официално заяви желание за участие в процедурата по ОВОС за този проект като засегната страна и очаква получаването на Нотификация по чл.3 от Конвецията за ОВОС в трансграничен контекст.

По дипломатически ред поискахме информация за качеството на водите на река Драговищица на територията на Република Сърбия и за разрешените и осъществявани на тяхна територия добивни и производствени дейности, които биха могли да са източник на замърсяване на водите на реката.

С цел опазване на водите от замърсяване и в отговор на тревогите за здравето на населението в пограничния район ние предприехме редица действия, сред които:

  • От декември 2018 г. се извършва мониторинг на 86 показатели на водите на р. Драговищица на територията на страната. Единични отклонения през 2018 г. са отбелязани по основни физико-химични показатели (активна реакция, общ азот и общ фосфор), които може да са свързани с вливане на непречистени отпадъчни води от населени места и селскостопански дейности. Към момента няма замърсяване на водите на реката с приоритетни вещества – включително тежки метали, пестициди, летливи органични съединения и др. Въпреки това следим с повишено внимание резултатите от мониторинга в пункта при границата с Република Сърбия. От април 2019 г. са добавени и нови 12 приоритетни вещества, които ще се наблюдават ежемесечно.
  • През януари 2019 г. по предложение от българска страна проведохме двустранна среща с министъра на защитата на околната среда на Сърбия г-н Горан Триван;
  • На срещата заявих позицията на България за провеждане процедура по ОВОС в трансграничен контекст, при положение, че продължат дейностите, свързани с мината при с. Караманица и други инвестиционни намерения;
  • Поставих въпроса за замърсяването на р. Драговищица и подчертах широкия обществен и медиен отзвук по темата в България;
  • Предложих създаването на Смесена комисия за сътрудничество, представлявана от двете страни на ниво заместник-министър.
  • С оглед решаването на трансграничните проблеми в областта на водите (по отношение на р. Драговищица и р. Тимок) предложих взаимодействие със Сърбия в рамките на съвместен проект, но до момента от сръбска страна няма изразено становище по въпроса.
  • Пред българските медии министър Триван пое ангажимент за подготовка, проектиране и изграждане на пречиствателни съоръжения на територията на Босилеград и Димитровград.

С нота от 07.02.2019 г. Република Сърбия предостави информация за качеството на водите на р. Драговищица и за разрешените и осъществявани добивни и производствени дейности. Според получената информацията взетите от сръбска страна проби отговарят на сръбското национално законодателство. Качеството на повърхностните води в пункта при границата с България (пункт Рибарце) по данни за периода от 1998 до 2011 г. класифицират р. Драговищица в категорията „отличен”. Според сръбското законодателство това са води, които в природното си състояние, с филтриране и дезинфекция могат да се употребяват за снабдяване на населени места с питейна вода и да се ползват от хранителната индустрия, както и за риборазвъждане. В същия пункт не е регистрирано превишаване на приоритетните и приоритетно-опасни вещества, токсични за човешкото здраве и вредни за околната среда.

В допълнение, след среща с комисар Кармену Вела по време на Съвета по околна среда в Брюксел, на 5 март 2019 г. изпратих писмена информация по казуса и настоях следните въпроси да станат част от преговорите на Европейската комисия с Република Сърбия за присъединяването ѝ към ЕС:

  • Да бъдат отправени категорични и ясни препоръки към сръбската страна за:
  • стриктно спазване процедурите на Конвенцията за ОВОС в трансграничен контекст;
  • за добросъвестно регламентиране на двустранното сътрудничество между България и Сърбия в областта на водите с акцент върху прилагане изискванията на законодателството на ЕС в тази област;
  • Сръбската страна да осигури необходимото пречистване на отпадъчните си води, зауствани във водосборите на трансгранични водни течения.

Съставът на Комисията за сътрудничество между екологичните министерства на двете страни вече е определен. От българска страна Комисията ще се председателства от заместник-министъра на околната среда и водите Николай Кънчев, а от сръбска - от заместник-министър Александър Весич.

Предвиждаме на първото заседание на комисията да бъде обсъдена предоставената от Сърбия информация за мониторинга на р. Драговищица и икономически дейности, включително изясняване на процеса на прилагане на Европейското законодателство в областта на водите и хармонизиране на законодателството в Сърбия.

На 3 април т.г. отправих покана до сръбския си колега за провеждането на първото заседание на Смесената комисия, което да се състои до края на месец май.