Отговор на въпрос от народния представител Даниела Димитрова, ПГ на ПП ГЕРБ, относно екологичното състояние на защитени местности „Шабленско езеро“ и „Дуранкулашко езеро“

31 май 2019 | 11:10

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ДИМИТРОВА,

Намаленият водообмен и неизползването на езерните води за напояване, води до намаляване на кислорода, съответно до повишаване смъртността на ракообразни и риби. С изпускане на водите в Черно море, се създават по-добри условия за биологичното разнообразие и по-конкретно на рибните ресурси.

Поради липсата на съоръжение за подобряване на водообменна и регулирането на нивото на езерните води, към настоящия момент при аварийни ситуации, единственият начин за осъществяване на тази дейност е с „отваряне“ на езерото и естествен оток на водата през пясъчната ивица между езерото и морето.

Заложихме специфични мерки за опазване и възстановяване на екологичното състояние на влажните зони в „Националния план за опазване на най-значимите влажни зони в България за периода 2013 – 2022 г.“, както и в плановете за управление на защитените територии. Изпълнението на тези приоритетни мерки се финансира чрез процедурата за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по приоритетна ос 3 на ОПОС 2014–2020 г., с бенефициент РИОСВ-Варна на обща стойност близо 5 млн. лв. за Шабленско и Дуранкулашко езеро, обявена на 30.05.2019 г.

Конкретно по случая - повишаването на водните нива на езерото на територията на защитена местност (ЗМ) „Шабленско езеро“ през последните години, води до наводняване на сграден фонд, помпени станции, пътища и земеделските земи, попадащи в границите ѝ.

Подобен проблем е регистриран и тази година. В Община Шабла е постъпил сигнал от управителя на Резиденция Шабла, за опасно повишаване на нивото на езерните води в ЗМ “Шабленско езеро”, при което са засегнати сгради и се създава опасност за посетителите им. С писмо до РИОСВ- Варна, Община Шабла е поискала съгласуване по реда на параграф 7 от Закона за защитените територии (ЗЗТ), аварийно изпускане на езерните води от ЗМ „Шабленско езеро“. При проверка на място от охраната на защитените територии към РИОСВ-Варна е констатирано, че приземните етажи на част от сградите са наводнени. Нивото на водата в тях достига до 30-40 см., което е предпоставка за тяхното разрушаване. С цел недопускане на потенциална опасност за живота и здравето на посетителите, както и с оглед предотвратяване на унищожаване и повреждане на обществено имущество, е съгласувано аварийно изпускане на езерните води от ЗМ „Шабленско езеро“ в периода от 11.02.2019 г. до 15.03.2019 г., с помощта на специализирана техника в най-североизточната част.

Подобряването на водообмена и регулирането на нивото на езерните води при аварийни ситуации в защитената територия е допустима дейност, която не е в противоречие с режима, определен със Закона за защитените територии и Плана за управление.

Дейностите по регулиране на нивото на езерото са започнати на 15.02.2019 г., като оттокът  е с дълбочина около 1 м. и широчина 1 м. При извършена контролна проверка от служители на РИОСВ-Варна на 24.02.2019 г. е констатирано, че вследствие на естественото оттичане на водата се е оформил канал в пясъчната ивица с ширина около 10-15 м., а нивото на водата се е отдръпнало на около 10 м. от брега на езерото.

Към днешна дата езерото е възстановило своя пълен обем. Възстановен е хидрологичният режим и естественото състояние на водните площи на езерото, с което е осигурено пълноценно функциониране и използване на влажната зона от представителите на орнитофауната и ихтиуфауната.

С писмо Институтът по рибарство и аквакултури - Пловдив, е информирал РИОСВ-Варна, че периодът за изпускане на водите от езерото, през който ще се окаже най-малък негативен ефект върху ихтиуфауната, е през месеците ноември-февруари, след който водното огледало може да се възстанови и залее местата за мръстене на рибите и развитие на естествената хранителна база.

При извършено заснемане с GPS устройство на 21.03.2019 г. е установено несъответствие в местоположението за аварийно изпускане от ЗМ „Шабленско езеро“, съгласувано от страна на РИОСВ-Варна и действително извършеното. За неизпълнение на дадено предписание на РИОСВ-Варна, на кмета на Община Шабла е съставен акт за установяване на административно нарушение по Закона за опазване на околната среда и е издадено наказателно постановление.