Отговор на въпрос от народния представител Джевдет Чакъров, ПГ на ДПС, относно наказателна процедура срещу България заради екологичната мрежа "Натура 2000"

23 октомври 2020 | 13:10

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ЧАКЪРОВ,

От февруари месец на тази година до настоящия момент в „Държавен вестник“ са обнародвани заповеди за обявяване на 25 защитени зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна.

В хода на процедурата по обявяване на защитените зони бяха получени бележки както от страна на Европейската комисия, така и от Върховна административна прокуратура, по отношение на промените в границите на защитените зони за местообитанията, произтичащи от условието за включване на цели имоти, заложено в решенията на Министерския съвет за приемане на списъци на защитени зони.

Във връзка с това и с цел максимално бързо финализиране на процеса по обявяване на защитените зони за местообитанията, Министерският съвет прие Решение №615 от 02.09.2020 г., с което бяха изменени предходни решения на МС, като отпаднаха изискванията за включване на цели имоти в границите на зоните и се постигна по-пълно съответствие на процедурата с поставените от Комисията изисквания. По този начин защитените зони ще се обявяват съгласно границите, в които са били предложени от вносителите и съответно одобрени от Националния съвет по биологичното разнообразие и Министерския съвет.

На 25.09.2020 г., в съответствие с решението на Министерския съвет от 02.09.2020 г., бяха публикувани за обществено обсъждане проекти на заповеди за обявяване на още 50 защитени зони за местообитанията. В момента все още не е изтекъл едномесечният срок за подаване на мотивирани писмени становища, възражения и предложения по забраните и ограниченията на дейности в тези проектозаповеди.

Подготовката на проекти на заповеди за обявяване на останалите защитени зони продължава с ускорени темпове. До края на годината ще бъдат обнародвани посочените по-горе 50 заповеди и публикувани за обществено обсъждане проекти на заповеди за още поне 70 защитени зони.

В съответствие с поетите към Европейската комисия ангажименти, през месец май тази година България предостави допълнителна информация към своя отговор на официалното уведомително писмо за откриване на процедура за нарушение, съдържаща и актуализиран график за обявяване на защитените зони за местообитанията. Българските власти се ангажираха да обявят защитените зони за местообитанията, в срок до 31 март 2021 г. Този срок бе потвърден и в позицията на България в отговор на полученото на 03.07.2020 г. мотивирано становище на Европейската комисия по визираната от Вас процедура за нарушение (процедура за нарушение № 2018/2352 във връзка с неизпълнение на задълженията на Република България  съгласно член 4, параграф 4 и член 6, параграф 1 от Директива 92/43/ЕИО за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна).

Позицията на страната бе изпратена в рамките на определения от ЕК тримесечен срок за отговор, като освен актуализиран график за обявяване на защитените зони, в нея са изложени аргументите на страната по твърдените от ЕК нарушения.

Обърнато е внимание, че процесът по развитие на мрежата "Натура 2000" в България е непрекъснат и българските власти полагат постоянни усилия за нейното ефективно управление, за усъвършенстване на законодателната рамка и за разгръщане в максимална степен на ролята на страната за постигане на общата цел на Директивата. Придържайки се стриктно към изискванията на Директивата за местообитанията и съобразявайки насоките за нейното прилагане, давани от Комисията, са предприети мерки за отстраняване на съществуващите проблеми и подобряване на механизма на управление на "Натура 2000" в България.

Изложена е позиция, че България е предприела множество на брой и адекватни по характер мерки за опазване на типовете природни местообитания и видовете, които отговарят на техните екологични изисквания. Представена е подробна справка за въведените в редица стратегически документи, административни и нормативни актове природозащитни мерки, вкл. такива с хоризонтален характер с отношение към опазване, поддържане или възстановяване на състоянието на местообитанията и видовете, предмет на опазване в защитените зони.

Независимо от предприетите активни действия за преодоляване на натрупаните в годините забавяния, не можем да изключим възможността от преминаване на наказателната процедура в съдебна фаза.

В това отношение следва да се има предвид, че още към месец май тази година сме информирали Европейската комисия, че измененията в Закона за биологичното разнообразие, свързани с въвеждането на новия подход към управлението на мрежата "Натура 2000" в страната, разработен с цел преодоляване на съществуващите проблеми и обезпечаване на изпълнението на всички изисквания на Директивата за местообитанията, са одобрени от правителството и внесени за разглеждане и приемане в Народното събрание. България е посочила, че очаква второ (окончателно) гласуване на закона до края на юли 2020 г. Фактът, че изменението на закона все още не е прието, поставя страната в неблагоприятна позиция.

Към момента мрежата "Натура 2000" в България включва общо 341 защитени зони. От тях 120 са определени съгласно изискванията на Директивата  за опазване на дивите птици и за тях заповедите за обявяване по реда на чл. 12 от ЗБР са вече издадени. Одобрените от МС защитени зони за местообитанията към момента са 234 (за 13 от зоните границите по двете директиви съвпадат). За 36 от защитените зони за местообитанията вече има издадени заповеди за обявяване от министъра на околната среда и водите по реда на чл. 12 от ЗБР.