Отговор на въпрос от народния представител Евгения Алексиева, ПГ на ГЕРБ, относно мерки за подобряване качеството на атмосферния въздух в София

12 април 2019 | 13:15

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО АЛЕКСИЕВА,

Националната програма за подобряване качеството на атмосферния въздух 2018–2024 г. е разработена въз основа на сключено на 28 септември 2016 г. Споразумение между министерството и Международната банка за възстановяване и развитие в подкрепа на управлението на качеството на въздуха. Разработването на програмата се финансира от Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“.

В Националната програма са предвидени мерки, които трябва да се изпълнят до края на 2024 г., за да се постигне съответствие с нормите за фини прахови частици в 28-те общини, които са включени в наказателната процедура срещу страната ни.

Мерките в програмата са насочени най-вече към промяна на начина на битово отопление.

Проектът на Национална програма и съпътстващите го документи са преминали съгласувателна процедура и обществени консултации.

Към момента се работи по въпроси, свързани с определяне на финансовите параметри за прилагане на мерките. След приключването на работата по тях проектът на програма ще бъде внесен за разглеждане и приемане от Министерския съвет.

Към момента проучваме всички възможности за финансиране на мерките по програмата. На този етап се предвижда те да бъдат финансирани чрез:

  • Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“. За целта вече е осигурен ресурс за безвъзмездна финансова помощ чрез директно предоставяне на общините в размер 111 млн. лв.;
  • Чрез субсидия от държавния бюджет. На този етап се анализира готовността на общините за прилагане на мерките и възможностите на държавния бюджет за тяхното финансиране.
  • На база резултатите от изпълняваните мерки по текущата оперативна програма ще бъде планиран допълнителен финансов ресурс за следващия програмен период 2021–2027 г.

Чрез средства по програма LIFE с голямо задоволство следва да отбележим реализирането на първия интегриран проект за България по тази програма – „Обединени български общини за подобряване качеството на атмосферния въздух“, с бенефициент Столична община и асоциирани бенефициенти общините  Бургас, Русе, Стара Загора, Велико Търново, Монтана. Обща стойност на проекта е 16,6 млн. евро.

Интегрираният проект ще катализира и рационализира усилията на шестте общини-партньори за намаляване на замърсяването на въздуха. Основните цели на проекта са свързани с подобряване на качеството на въздуха чрез подмяна на остарелите отоплителни съоръжения с по-екологощадящи. Ще се подобри капацитета на администрацията в шестте общини с цел прилагане на мерките, предвидени в програмите за качество на атмосферния въздух, ще се повиши контрола и информираността на обществото. Други дейности ще бъдат насочени към подобряване на трансфера на ноу-хау и опит в областта на качеството на въздуха чрез изграждане на мрежи с други общини на ЕС, институции, проекти, партньори.

Бих искал да насърча останалите общини да се възползват активно от възможностите на тази и други международни програми.

Столична община е кандидат и по две процедури на приоритетна ос 5 „Подобряване качеството на атмосферния въздух“ на Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г.:

- „Разработване/Актуализация на общинските програми за качеството на атмосферния въздух“;

- „Мерки за подобряване качеството на атмосферния въздух“.

По първата процедура Столична община е подала проектно предложение. Целта е актуализация на общинската програма за периода 2021-2026 г. за намаляване на нивата на замърсителите и достигане на утвърдените норми за качество на атмосферния въздух в Столична община и планиране на адекватни мерки за подобряване качеството на атмосферния въздух, които да доведат до постигане на определените норми за КАВ. В момента проектното предложение е на етап оценка

По втората процедура – на 21.12.2018 г. Столична община подаде проектно предложение с наименование „Подобряване качеството на атмосферния въздух в Столична община чрез подмяна на отоплителни устройства на твърдо гориво с екологични алтернативи“. Целта на проектното предложение е да се намали количеството емисии на ФПЧ10 на територията на общината, които са с източник битово отопление, чрез подмяна на отоплителните устройства на домакинствата, които използват за отопление уреди с твърди горива с екологични алтернативи за отопление. Проектното предложение е одобрено за финансиране по програмата и вчера на 4 април министерството и общината подписахме договор в размер на 44,3 млн.лв.

В заключение бих искал да Ви информирам, че към днешна дата, в резултат от положените усилия от всички страни – държава, общини, индустрия, граждани, данните от мониторинга на качеството на атмосферния въздух за последните години показват постоянна положителна тенденция за намаляване на замърсяването с фини прахови частици. В столицата резултатите също показват подобрение.