Отговор на въпрос от народния представител Иван Ибришимов относно промени, предвидени в Правилника за устройството и дейността на регионалните инспекции по околната среда и водите

02 април 2020 | 11:56

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ИБРИШИМОВ,

 

В отговор на поставения от Вас въпрос, Ви предоставяме следната информация:

Съгласно чл. 14, ал. 5 от Закона за опазване на околната среда /ЗООС/, броят, териториалният обхват на дейност, функциите и структурата на РИОСВ и правомощията на техните директори се определят с правилник, издаден от министъра на околната среда и водите.

С обявената за обществено обсъждане промяна на Правилника за устройството и дейността на регионалните инспекции по околната среда и водите се предлага вливане на  РИОСВ – Перник в РИОСВ – София, като РИОСВ – София, с административен център – гр. София ще бъде с териториален обхват включващ областите София, София област Перник и Кюстендил.

Причините, налагащи промените, са свързани с оптимизация на структурата на регионалните инспекции по околна среда и води. РИОСВ – София обхваща територията на област София и София град, където е значително завишен броят на инвестиционните предложения, процедирани по реда на ЗООС, както и броят на подаваните сигнали за нарушения на екологичното законодателство. Всичко това изисква провеждане на множество проверки и предприемане на навременни действия от териториалния орган, осъществяващ множество правомощия, както по ЗООС, така и по Закона за управление на отпадъците, Закона за чистотата на атмосферния въздух, Закона за водите и другите специални нормативни актове в сферата на екологичното право. Общата численост на персонала в РИОСВ – София към момента е 46 служителя, която численост е недостатъчна. Чрез вливането ще бъде подсилено експертно РИОСВ – София, което ще гарантира ефективност и ефикасност на работата му.

Териториалният обхват на РИОСВ – Перник обхваща общините от областите с административни центрове Перник и Кюстендил. Част от предприятията, осъществяващи икономическа дейност на територията на двете области, имат специфичен предмет на дейност, което налага непрекъснат контрол от контролните органи на екологичното законодателство, а именно ТЕЦ „Република“ – Перник, ТЕЦ „Бобов дол“, площадки за съхранение и третиране на отпадъци, фармацевтична промишленост, металообработване. Специфичният икономически профил на областите Перник и Кюстендил, предполага в РИОСВ да се съсредоточат експерти със специфична професионална експертиза, определена според икономическия профил на посочените области.

Обръщаме внимание, че очакваните резултати от провежданата административна реформа ще се постигнат чрез обособяване на изнесени работни места, извън седалището на РИОСВ - София. Чрез изнесените работни места ще се постигне баланс в реализацията на правомощията на директора на РИОСВ в различни общини, като това няма да се отрази на общата численост на персонала.

Точно в момента на извънредна ситуация контролът на дейността на дружествата трябва да бъде завишен, което не е гарантирано от съществуването на самостоятелен орган на власт на същата територия, на която се намират инвеститорите. Промяната ще позволи дейността на експертите да бъде контролирана от орган на власт със седалище в друга област, в случая РИОСВ – София. РИОСВ – София през годините е доказал своята компетентност като най-големият и натоварен РИОСВ в страната. Процедирането на промените в момента се реализира с цел осигуряване на максимален контрол по прилагане на екологичното законодателство, както и подобряването на контролната дейност.