Отговор на въпрос от народния представител Иван Иванов, ПГ „БСП за България“, oтносно кандидатстване по ОП „Околна среда 2014-2020 г.“ от консолидиран ВиК оператор на територията на област Шумен

02 февруари 2018 | 15:04

 Уважаеми господин Иванов,  в отговор на Вашия въпрос, Ви информирам следното, че към настоящия момент Управляващият орган на оперативна програма “Околна среда 2014-2020 г“ не е отправял покана към ВиК операторите за финансиране на ВиК проекти по настоящия програмен период и съответно „ВиК – Шумен“ ООД не e имал правно основание да кандидатства до момента за финансиране по програмата.

През 2015 г. е обявена процедура за подготовка на регионални прединвестиционни проучвания и е подписан договор за финансиране с бенефициент Министерство на регионалното развитие и благоустройството. През  2016 г. са сключени договори за подготовката на проучванията в 14 консолидирани района, обслужвани от един ВиК оператор. Това са Бургас, Сливен, Шумен, Пловдив, Кърджали, Ямбол, Варна, Добрич, Силистра, Русе, Стара Загора, Видин, Враца и Перник.

Управляващият орган на програмата предвижда през първо/второ тримесечие на 2018 г. да покани 14-те оператора на тези консолидирани райони, в т.ч. и „ВиК – Шумен“ ООД. Основните мерки, които ще се подкрепят по предстоящата процедура, са свързани със събиране и пречистване на отпадъчните води, осигуряване на чиста и безопасна питейна вода за населението. Средствата по процедурата ще бъдат насочени към агломерации с над 10 000 е.ж., с прилагане на оптимални и ресурсно-ефективни технологични решения.

В рамките на предстоящата фаза 3 от проекта, изпълняван от Министерство на регионалното развитие и благоустройството  (към края 2018 г.), предстои да бъде изготвен РПИП за всички агломерации и под 10 000 е.ж. за съответната обособена територия. В регионалните проучвания за обособена територия на област Шумен също следва да се разгледат в детайли инвестиционните предвиждания в съответните населени места на територията на област Шумен. Задача на изпълнителите, изготвящи 14-те РПИП, е да предложат възможни източници на финансиране на идентифицираните инвестиции в агломерации под 10 000 е.ж., които не се финансират от оперативна програма “Околна среда 2014-2020 г“.