Отговор на въпрос от народния представител Ивелина Василева от ПГ на ПП ГЕРБ,относно предприети действия по сигнали за нарушения, свързани с унищожаването на дюни и строителни дейности по Черноморското крайбрежие

08 февруари 2019 | 12:56

Уважаема госпожо Василева, РИОСВ-Бургас и РИОСВ – Варна,  са извършили проверки  на посочените обекти, свързани с прилагането и спазването на екологичното законодателство.

Относно разрушени пясъчни дюни в района на к-г „Смокиня“ установихме, че теренът попада в природна забележителност „Пясъчни дюни в местност „Каваците“. Констатираното увреждане на пясъчните дюни е в нарушение на режима на защитената територия, определен със Закона за защитените територии и заповедта за обявяването ѝ. За точно определяне на вида и площта на засегнатите дюни е извършено геодезическо замерване на теренa. При проверката не е установен извършителя на нарушението.

Районна прокуратура Бургас е самосезирана. В тази връзка, РИОСВ следва да приложи своите правомощия за налагане на административно наказание след приключване на наказателното производство в случай, че нарушението не представлява престъпление по Наказателния кодекс.

За инвестиционното предложение в района на къмпинг „Градина“ е проведена процедура по реда нa Закона за биологичното разнообразие, приключила с Решение от март 2018 г. на директора на РИОСВ-Бургас, с което същото е съгласувано. Решението не е обжалвано в законоустановения срок и е влязло в сила. Имотът  предмет на инвестиционното предложение, попада в устройствената зона за курорт и допълващи дейности, съгласно ОУП на Община Созопол.

При проверката е констатирано депониране на земни маси извън границата на имота, което е неизпълнение на условия от Решението на директора на РИОСВ Бургас. За установеното нарушение, е съставяне на акт за административно нарушение по реда на Закона за биологичното разнообразие.

В местността „Алепу“, строителството се извършва в частни имоти, които попадат в устройствена зона „за курорт и допълващи дейности“ по ОУП на община Созопол. За обекта е проведена процедура по Закона за биологичното разнообразие. При проверката на място е установено, че върху плажната ивица е депонирана земна маса, вследствие срутване от строителните дейности. В тази връзка РИОСВ-Бургас е издала предписание за отстраняване от плажната ивица на земните маси и предприемане на мерки за недопускане на ново свличане. За установеното нарушение, възложителя на инвестиционното предложение е поканен за съставяне на акт за административно нарушение по Закона за биологичното разнообразие.

От извършената проверка на обекта в местност „Арапя“ се констатира, че е налице одобрен устройствен план за ваканционно селище, за който 2005 г. РИОСВ- Бургас се е произнесла по реда на екологичното законодателство. В хода на  процедурата е представено становище от Териториално предприятие „ДГС Царево“, съгласно което имотът не попада в горска територия. Същият не попада в защитена територия, както и в защитена зона по НАТУРА 2000. На терена няма регистрирани вековни и забележителни дървета по реда на Закона за биологичното разнообразие.  

Самите дейности по премахване на дълготрайна дървесна растителност не са в правомощията на РИОСВ Бургас. Поддържането на зелената система и премахването на растителност е в правомощията на общинската администрация, на чиято територия се намира обекта, както и прилагането на Закона за устройство на територията и Закона за устройство на Черноморското крайбрежие.

Сигнали за строителни дейности в района на община Варна:

Извършване на строителни дейности в близост до брега в КК „Св. Св. Константин и Елена“, землище на гр. Варна.Извършена е проверка на терен и по документи. Територията, предмет на извършваното строителство не попада в границите на защитени зони от екологичната мрежа Натура 2000. Установеното строителство - изграждане на хотел, е съгласувано по реда на екологичното законодателство. Не са установени нарушения.

Поставяне на метална конструкция върху плажната ивица в землището на с. Шкорпиловци, община Долни чифлик. Извършена е проверка на терен и по документи. Установено е, че в северната част на морски плаж „Шкорпиловци - Юг“ има поставена метална конструкция с излети бетонни стъпки, част от които са вкопани в пясъка. На терена не са установени следи от излят на място бетон. За морски плаж „Шкорпиловци - Юг“ е налична Схема за поставяне на преместваеми обекти и съоръжения, одобрена от Министерство на туризма. Изискана е информация от Министерство на туризма. След получаване на информацията, ще се установи необходимостта от предприемане на административнонаказателни действия по реда екологичното законодателство.