Отговор на въпрос от народния представител Кольо Милев, ПГ „БСП за България“, относно разумното ползване на водата от язовир „Жребчево“

17 юли 2020 | 13:45

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИЛЕВ,

В отговор на Вашия въпрос Ви информирам следното:

Притокът към яз. „Жребчево“ от началото на годината до м. юни вкл. е за условията на много суха по влажност година.

При очакван прогнозен приток в периода януари-юни: за влажна година – 230,40 млн. м3, за суха година - 156,53 млн. м3, за много суха година -  100,23 млн. м3, реално постъпилият в язовир „Жребчево“ приток до м. юни 2020 г. включително е едва 65,70 млн. м3.

Водовземането от язовира е ограничено до минимум, подават се води за напояване и осигуряване на минимално допустим отток.

При разрешаване на минимално допустим отток е взето предвид, че водите за оводняване на река Тунджа служат и за подхранване на кладенци за питейно-битово водоснабдяване на гр. Сливен.

При извършена проверка от Басейнова дирекция и констатирани технологични загуби на вода при затворните съоръжения на язовира в  размер около 1,0 млн. м3/месец, водите които се разрешават за поддържане на екологичния минимум по р. Тунджа след язовира са редуцирани от 5,0 на 4,0 млн. м3.

В съответствие с изготвените от НИМХ „Правила за управление на яз. „Жребчево“ и в съответствие със Заповед на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури, съгласно които не следва да се разрешава работа на ВЕЦ при обем в язовира под 180,0 млн. м3, с месечните графици за използване на водите от яз. „Жребчево“ не са разрешавани води от язовира за електропроизводство от месец май 2019 г.

Поради ниското ниво в язовира, с графикът за м. юли заявените 22,0 млн. м3 /20,0 млн. м3 по направление Сливен и 2,0 млн. м3 по направление Нова Загора/ са редуцирани. Разрешени са обеми, съответстващи на реално използваните през месец юли 2019 г. в размер на 12,50 млн. м3.

С графика е поставено условие, разрешените количества за напояване да бъдат използвани по изготвен от "Напоителни системи" ЕАД график за подаване на водни маси, с цел потенциална икономия на вода.

Към момента разрешеният лимит за напояване е изразходен от „Напоителни системи“ ЕАД и дружеството е заявило необходимост от допълнителни обеми в размер 12,50 млн. м3 за месец юли. Искането е обосновано с увеличение на поливните площи през 2020 г. и е в рамките на лимита по издаденото разрешително.

Дружеството очаква до края на месеца да бъдат заявени още площи предвид сушата и необходимостта от вода.

С цел нормално протичане на поливния сезон и спасяване реколтата на земеделските производители, месечния график за месец юли е изменен, като са отпуснати исканите допълнително 12,5 млн.м3 за напояване.

Направеният анализ показва, че при разрешаване на заявката на „Напоителни системи“ ЕАД за месец юли с цел спасяване на реколтата, подаване на утвърдените с годишен график за месеците август и септември и при очакван приток за много суха година, обемът в края на годината ще падне под 100,00 млн.м3,  а при липса на приток, обема ще спадне до около 70,00 млн.м3, което ще застраши обезпечаването на напоителен сезон 2021 година.

Предвид ниския обем в язовир Жребчево, с цел акумулиране на води за осигуряване на напоителния сезон, МОСВ ще разпореди изпускане на водни обеми от яз. Копринка по река Тунджа по 5,0 млн.м3 през следващите месеци.

Обемът в язовир Жребччево към 16,07.2020 г. е  138,71 млн.м3, МОСВ ще уведоми титулярите на разрешителни за ползване, че следва да използват аварийните зони, определени в язовир „Жребчево“, съгласно Заповед № РД-485/23.10.2018 г. на изпълнителния директор на ИАРА.

Напоителни системи ЕАД следва да предприемат действия за осигуряване на алтернативни водоизточници и рехабилитация на каналната мрежа, с цел повишаване ефективността на водоползването и намаляване на използваните водните количества.