Отговор на въпрос от народния представител Кристиан Вигенин от ПГ „БСП за България“ относно проблеми при експлоатацията на Регионално депо за битови отпадъци на Ямбол

06 март 2020 | 14:05

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ВИГЕНИН,

От въвеждане в експлоатация (декември 2015 г.) на Клетка 1 на Регионално депо за неопасни отпадъци от населените места в общини Ямбол, Нова Загора, Тунджа, Сливен и Стралджа с оператор Община Ямбол с комплексно разрешително от 2008 г. до 5 юни 2019 г. в Клетка 1 са депонирани 227 615 тона отпадъци, при капацитет, съгласно комплексното разрешително за Клетка 1 - 227 357 тона.

За възможността за използване на свободен обем на Клетка 1 до достигане на общия разрешен капацитет за инсталацията съгласно действащото комплексно разрешително, през месец април 2019 г. Община Ямбол е информирала МОСВ. В отговор МОСВ е определил, че депонирането на отпадъци до достигане на разрешения общ капацитет на депото , без да се предвиждат други промени в експлоатацията, не следва да се счита за промяна в работата на депото, тъй като не води до промяна на въздействието върху околната среда и хората, т.е. не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава седма от Закона за опазване на околната среда.

За настъпилите промени (увеличаване капацитета на инсталацията) Община Ямбол, като оператор на депото е представила в Изпълнителната агенция по околна среда заявление за издаване на комплексно разрешително по смисъла на член 117, алинея 2 от Закона за опазване на околната среда – при съществена промяна на действащи инсталации и съоръжения. По заявлението е представено писмено становище от РИОСВ Стара Загора.

По втория зададен от въпрос, Ви информирам, че след приключване изпълнението на проект «Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Ямбол – Първа фаза», са проведени редица проверки на място от страна на УО на ОПОС 2007-2013 г. с цел проследяване използването по предназначение на активите, изградени по проекта, актуалното им състояние и тяхната поддръжка. Даваните от УО на ОПОС препоръки за отстраняване на констатирани проблеми с функционирането на Регионалната система за управление на отпадъците в регион Ямбол, са изпълнявани от бенефициента, като към датата на извършена последна планирана проверка за устойчивост на проекта през м. 02/2019 г. е констатирано, че от страна на бенефициента са предприети необходимите действия за нормалното функциониране на системата.

Както сме посочили и в предходен отговор до Вас, с писмо от 26.07.2016 г. на Ръководителя на Управляващия орган на Оперативна програма „Околна среда“ бенефициентът Община Ямбол е уведомен за резултата от приключилия процес на верификация по окончателно искане за средства. От страна на Управляващия орган е извършена проверка на място преди окончателна верификация, с оглед установяване на действителното положение и физическото завършване на проекта. Поради констатиран проблем с изтичане на замърсени води, които не са обхванати от изградената дренажна система и охранителните канавки, въпреки наличието на документална обоснованост на извършените от страна на бенефициента разходи и констатираното изпълнение на задълженията по Договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по отношение рекултивацията и закриването на съществуващата клетка за депо за неопасни отпадъци на територията на Община Ямбол, управляващият орган не верифицира към момента разход в размер на  2 917 690 лв. За същата сума от община Ямбол е подадена жалба по реда на Админисративнопроцесуалния кодекс пред Административен съд-Стара Загора.

В хода на осъществена впоследствие кореспонденция с бенефициента, както и с Изпълнителна агенция по околна среда и Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ – гр. Пловдив, са представени резултати от анализ на води в района на Регионален център за управление на отпадъците – Ямбол. С писмо от  17.01.2017 г. изпълнителния директор на ИАОС уведомява Ръководителя на Управляващия орган на ОПОС, че резултатите от анализите в така представените протоколи не надвишават заложените норми. С писма от 20.12.2016 г. и 18.01.2017 г. Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ - Пловдив уведомява УО на ОПОС за резултатите от проведения мониторинг и извършените оценки на състоянието на повърхностни и подземни води в района на Регионалния център за управление на отпадъците – Ямбол, констатирайки минимален воден отток или липса на такъв в пункта за мониторинг. Резултатите от проведените анализи показват превишение на индивидуални емисионни ограничения, които при описаните обстоятелства могат да се определят като инцидентни.

Въз основа на становищата на компетентните органи, действително извършените и допустими по смисъла на член 57 и следващи от Закона за управление на средствата от европейските структурни и инвестиционни фондове и другите приложими актове разходи от страна на бенефициента Община Ямбол в размер на 2 917 690 лв., са верифицирани и възстановени на бенефициента. На базата на това признаване на посочените разходи е сключено и извънсъдебното споразумение.