Отговор на въпрос от народния представител Крум Зарков, ПГ на „БСП за България“, относно наказателни процедури срещу България за нарушаване на правото на ЕС, основания и етапи на отделните процедури

07 януари 2022 | 17:26

 

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ЗАРКОВ,

 

Към настоящия момент срещу България все още открити са 16 наказателни процедури в областта на околната среда.

Четири процедури от тези 16 са на етап официално уведомително писмо - това е първият етап на досъдебната фаза на процедурите за нарушения.

От тях една процедура засяга нетранспониране в срок на директива в областта на ГМО.

Останалите три процедури се отнасят за прилагането на европейското законодателство в областта на достъпа до правосъдие в областта на качеството на въздуха, инвазивните чужди видове и депонирането и обезвреждането на отпадъци за 52 регионални депа.

Шест процедури са на етап мотивирано становище - това е последният етап на досъдебната фаза преди сезирането на Съда на ЕС. Процедурите се отнасят до:

 - Изграждането на пречиствателни станции за отпадни води за населени места на 10 000 екв. жители

 - Разрешаването на планове и проекти в зони от Натура 2000 и извършването на оценката за съвместимост.

 - Три процедури са за непълно транспониране в националното законодателство на директиви на Европейския съюз – за авариите с опасни  вещества, за емисиите от промишлеността и ОВОС.

 - Последната процедура на етап мотивирано становище е свързана с управлението на риска от наводнения и необходимостта от докладване на Европейската комисия на актуализираната Предварителната оценка на риска от наводнения.

В съдебна фаза, като все още няма постановени решения на Съда на ЕС, се намират четири процедури. Решенията на Съда по три от процедурите ще бъдат установителни, като финансови санкции няма да бъдат налагани. По едно от висящите съдебни производства очакваме налагането на финансови санкции. Процедурите се отнасят до:

 - обявяване на защитени зони и определяне на специфични мерки за опазване - на 12 ноември м.г. Европейската комисия прие решение за сезиране на Съда на ЕС, като все още не е подадена исковата молба;

 - превишаване на нормите на серен диоксид за територията на Югоизточния район за управление на качеството на атмосферния въздух – дело С-174/21;

 - забавено докладване на данни, свързани със състоянието на морската среда – дело С-510/20.

Делото, по което очакваме на България да бъдат наложени финансови санкции, засяга превишаване стойностите на фини прахови частици. Европейската комисия поиска от Съда кумулативното налагане на:

  • еднократно платима сума в размер на 3 156 евро на ден, считано от датата на постановяване на решението на Съда от 5 април 2017 г. по дело С-488/15 до датата на постановяване на решението на дело С-174/21, и на
  • периодична имуществена санкция в размер на 28 386 евро на ден, считано от датата на постановяване на решението на Съда по дело С-174/21 до годината на пълно изпълнение на решението на Съда от 2017 г.

Последните две наказателни процедури, по които има постановени установителни  решения на Съда на ЕС, че България е извършила нарушение на правото на Съюза, са относно Калиакра и рекултивацията на старите депа.   

Допълнение: Ние сме разработили план, който ще оповестим скоро, и в който сме предвидили конкретни мерки. От тази трибуна се ангажирам да намалим поне наполовина тези наказателни процедури. Разбира се амбицията е да ги сведем до минимум, но няколко от тях, както вече казах, трудно можем да предотвратим.