Отговор на въпрос от народния представител Михаил Христов, ПГ на "БСП за България", относно дейност на зоопаркове с отнети лицензи

29 ноември 2019 | 14:13

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ХРИСТОВ,

Към настоящия момент на територията на страната има 19 обекта, които изпълняват критериите за задължително лицензиране като зоологически градини. От тях към момента 14 са с валиден лиценз, 2 са в процедура по лицензиране, 2 са затворени за песещения и 1 е с отнет лиценз. Тази година е лицензирана една нова зоологическа градина в Бургас и са преиздадени седем лиценза на действащите зоологически градини в Добрич, Плевен, Кнежа, Димитровград, Хасково, Ловеч и Варна, като всички те са под условие.

Двете зоологически градини в процедура по лицензиране са в Горски Чифлик, с. Горица и в Разград. В Горски Чифлик е направена проверка на място от назначената от МОСВ междуведомствена комисия. Към момента комисията изготвя доклада за лицензиране. В Разград лицензирането ще продължи след приключване на започнатите ремонтни дейности.

Двете затворени за посещение зоологически градини са в Габрово и Стара Загора. В Габрово е затворена поради липса на валиден лиценз, а в Стара Загора - поради започване на ремонтни дейности, за което сме уведомени от общината.

Една зоологическа градина с отнет лиценз е в Кюстендил.

Лицензите са със срок на валидност от 5 или 10 години в зависимост от това дали зоологическата градина отговаря частично или напълно на минималните изисквания посочени в Наредба № 6. На местата, където тези изисквания са частично изпълнени, лицензът се издава със задължителни за изпълнение условия и срок за привеждане в съответствие. В тези случаи лицензите са с валидност от 5 години. Зоологическите градини, които изцяло отговарят на изискванията, могат да получат лиценз за 10-годишен период. Към този момент предвид състоянието на обектите всички издадени лицензи за зоологически градини са с 5-годишен срок на валидност. При неизпълнение на поставени условия в лиценза зоологическата градина може да бъде затворена частично или изцяло.

В процеса на лицензирането се извършват щателни проверки на зоологическите градини, с които се установява и оценява изпълнението на нормативните изисквания. Лицензионният режим се прилага от 2007 г. При извършените през последните две години проверки е установено, че в по-голямата част от зоологическите градини в страната минималните изисквания са покрити. За видове, за които това не е изпълнено в рамките на предходни лицензи, в новия лиценз е поставено ограничение за отглеждане на съответния вид (такива са лицензите на Кнежа и Ловеч).

През 2018 г. по мое разпореждане бяха направени инспекции в най-проблемните зоологически градини за установяване на тяхното състояние и срещи със съответните кметове.

Въпреки това през 2019 в Кюстендил беше констатирана дейност при отнет лиценз. Във връзка с това нарушение на 23 август тази година директорът на РИОСВ - Перник е издал Наказателно постановление за налагане на имуществена санкция на Община Кюстендил, което в момента общината обжалва. Междувременно в министерството се разглеждат внесените от общината планове за реконструкцията на зоологическата градина с цел да се даде методическа помощ за нейната реконструкцията, въпреки че министерството няма нормативно задължение за това.  

Към този момент проверяваме и възможностите за извеждане на животните от зоологическата градина и настаняването им при подходящи условия.