Отговор на въпрос от народния представител Радостин Танев, ПГ ГЕРБ, относно Площадки за съхранение на негодни за употреба пестициди в с. Яворово, с. Елхово и с. Плоска могила, на територията на област Стара Загора

18 септември 2020 | 12:16

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ТАНЕВ,

 

В с. Яворово са налични два склада за съхранение на излезли от употреба пестициди. И двата са извън населеното място и са на територията на бившето ТКЗС.

Складът в с. Елхово също се намира извън територията на селото, в близост до стопански двор, стопанисван от фирма „Аскент“ ЕООД.

В с. Плоска могила, складът се намира в границите на стопанския двор.

Проблемът с пестицидите е възникнал с разформироването на ТКЗС и АПК, в началото на 90-те години на миналия век, затова в по-голяма част от случаите излезлите от употреба пестициди се намират в рамките на стопанските дворове към съответните населени места. Конкретна информация затова кога и как са създадени складовете за съхранение на излезли от употреба пестициди не е налична.

 В изпълнение на Националната политика по опазване на околната среда и устойчиво управление на отпадъците в периода 2015-2019 г. беше реализиран проект „Екологосъобразно обезвреждане на излезли от употреба пестициди и други препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност“, финансиран  по Българо-Швейцарската програма за сътрудничество. 

В изпълнение на проекта в съоръжения на територията на Франция, Швейцария, Германия и Белгия са обезвредени 3 845 тона негодни за употреба пестициди и са почистени 70 склада в страната.

Преопаковани и изнесени от складовете количества пестициди са както следва:

  • За с. Яворово - 24.723 тона;
  • За с. Елхово – 307 тона
  • За с. Плоска могила – 3.223 тона.

Процедурата, която се следва при унищожаването на пестицидите и други препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност е разкриване, преопаковане, транспортиране до регламентирано място за съхранение, издаване на нотификация за трансграничен превоз и крайно  обезвреждане в държава – членка на ЕС, в лицензирани съоръжения с многогодишен опит.

В изпълнение на разпоредбите на Върховна административна прокуратура от 29.07.2020 г. е издадена заповед на министъра, съгласно която до сега са проверени 225 склада на територията на цялата страна. От тях към момента 37 склада са определени като рискови по отношение местоположението им спрямо водни обекти, опасност от заливане и състояние на конструкцията, потенциална опасност от замърсяване на повърхностните, подземните води и почви. Проверките продължават по подадени сигнали от кметове на общини и областни управители.

Почистени до момента са складовете в гр. Койнаре и с. Радомирци, община Червен бряг, два склада в землището на с. Яворово, община Чирпан, складовете в село Елхово и село Плоска могила, област Стара Загора, с. Бели Мел, област Монтана. Дейността по почистването и обезвреждането на опасните отпадъци се извършва с участието на френски експерти.

Отпадъците ще бъдат транспортирани до съоръжения за окончателното им обезвреждане, а именно в лицензирани за този тип препарати, инсталации за високо-температурно изгаряне (инсенератори), които отговарят на действащите директивни  изисквания, посочени в признати международни стандарти. Съоръженията се намират във Франция.

Негодните за употреба пестициди, в т.ч пестицидите, които представляват устойчиви органични замърсители (УОЗ), се класифицират като опасни отпадъци по смисъла на действащото законодателство, като дългосрочното им съхраняване представлява заплаха за човешкото здраве и околната среда. Съгласно изискванията на Стокхолмска конвенция за устойчивите органични замърсители и Регламент (ЕО) № 850/2004 относно устойчивите органични замърсители, УОЗ-пестицидите следва да бъдат необратимо унищожени. Затова е неприложим  варианта за съхраняването на УОЗ пестициди в ББ кубове, тъй като това е мярка с временен характер и води до образуване на нови опасни отпадъци. При съхранението, самите ББ-кубове се замърсяват и следва да се управляват като опасни отпадъци. За окончателното обезвреждане на пестициди в ББ кубове и самите ББ кубове ще бъдат необходими над 100 млн.лева.