Отговор на въпрос от народния представител Станислав Владимиров, ПГ "БСП за България", относно мерките, предприети от страна на МОСВ по отношение на трайното решение на проблемите със замърсяване на язовир Пчелина

20 септември 2019 | 15:00

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ВЛАДИМИРОВ,

 

Министерството на околната среда и водите още от 2010 година заложи дългосрочни мерки за трайно решаване на проблемите със замърсяването на водите в страната, включително и на водите в язовир „Пчелина“.

През 2010 г. бяха приети първите планове за управление на речните басейни, които на всеки 6 години се актуализират. В тези планове за всяко водно тяло се определя екологично и химично състояние/потенциал.

Язовир „Пчелина“ е водно тяло, оценено в „лош екологичен потенциал“, съгласно действащия План за управление на речните басейни на Западнобеломорски район. Отклоненията са на биологичните елементи за качество и основните физико-химични показатели.

След последния постъпил сигнал от 06.09.2019 г. за умряла риба по поречието на р. Струма на 09.09.2019 г. от ИАОС  са извършени нови замервания. Установено е, че разтвореният кислород е под минимално допустимия праг. Отчетена е висока температура на водата: 23,6 градуса на повърхността и 21,3 градуса на 7 метра дълбочина. Превишенията на показатели Биологичната потребност от кислород 5, азот и фосфор, показват битово-фекално замърсяване, а превишенията по азот амониев – за прясно битово-фекално замърсяване. Нормата за амоняк (изключително токсичен за риби) е надвишена над 18 пъти в пробата от повърхността и 7 пъти за дълбочинната проба от 7 метра.

За трайното решаване на проблемите със замърсяването на водите може да се говори след приключване на изграждане, реконструкция и модернизация на канализационна система и Градска пречиствателна станция за отпадъчни води в гр. Перник.

През август тази година подписах договор с ВиК-Перник за изграждане на водна и канализационна инфраструктура.

С реализирането на проекта ще бъде разширено събирането на отпадъчни води, ще се намалят загубите на вода във водопреносните мрежи и ще бъде подобрено водоснабдяването на населението.

По проекта ще бъде доизградена и реконструирана канализационната мрежа за отвеждане на водите до реконструираната пречиствателна станция – гр. Батановци. Реализираните дейности ще подобрят екологичното състояние на водоприемника - река Струма. Общият размер на инвестицията е близо 105 млн. лв., от които 78,6 млн. лв от Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“.

По отношение на постъпилите сигнали искам да уточня, че от началото на годината са подадени 16 сигнали в РИОСВ-Перник за замърсяване на р. Струма. По всички сигнали са предприети незабавни действия и проверки.

Освен това започваме преразглеждане на разрешителните за заустване и комплексните разрешителни. Изрично съм възложил стриктен контрол по всички разрешителни и при неспазване на условия да се предприемат незабавни мерки.

Още през октомври миналата година възложих да се определят индивидуални емисионни ограничения за заустване на отпадъчни води в повърхностни водни обекти. След като бяха готови започна процедура по изменение на Наредба № 2 от 8.06.2011 г. за издаване на разрешителни за заустване на отпадъчни води във водни обекти и определяне на индивидуалните емисионни ограничения на точкови източници на замърсяване, чрез което ще бъдат заложени по-строги норми за отпадъчните води, зауствани в повърхностните води.

Изпълнението на всички тези мерки са ключът към трайното подобряване състоянието на Язовир „Пчелина“. Анализът на резултатите от изпълнените мерки върху екологичния потенциал на язовира ще се вземе предвид и в новите планове за управление на речните басейни, които се разработват в момента в партньорство със Международната банка за възстановяване и развитие.