Отговор на въпрос от Николай Александров, ПГ "Обединени патриоти", относно прилагане на Рамковата директива за морска стратегия

12 април 2019 | 12:48

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН АЛЕКСАНДРОВ,

Република България изпълнява изискванията на Рамкова директива за морска стратегия (2008/56/ЕС), която е транспонирана в българското законодателство чрез Закона за водите и Наредбата за опазване на околната среда в морските води.

Целта на Рамковата директива за морска стратегия е да се постигне и поддържа добро състояние на околната среда във водите на Черно море чрез изпълнение на Стратегия за опазване на околната среда в морските води /т.н. Морска стратегия/ с програма от мерки.

Компетентни органи по прилагане изискванията на Рамкова директива за морска стратегия са Министерски съвет, министърът на околната среда и водите, директорът на Басейнова дирекция „Черноморски район“, министрите на свързаните с опазване на морската околна среда, министерства и Институт по океанология  към БАН.

Програмите от мерки се отнасят за цялостната морска акватория в юрисдикцията на Република България – крайбрежни, териториални морски води и изключителната икономическа зона.

Програмата от мерки на Морската стратегия надгражда Програмите от мерки, включени в Плановете за управление на речните басейни и осигурява намаляване на натиска от човешките дейности в морската околна среда за постигане на изискванията на Рамковата директива за морска стратегия.

Дейностите, свързани с разработване и изпълнение на Програмите от мерки от Морската стратегия и вменени на Директора на Басейнова дирекция „Черноморски район“, се извършват от отдел „Опазване на морските води и мониторинг“ към Дирекция „Планове и разрешителни“ в Басейновата дирекция. От създаването на отдела не е извършвана промяна на функциите му, като през 2016 г. числеността му е увеличена с една щатна бройка, във връзка с подпомагане дейностите по Рамковата директива за морска стратегия.

Към задълженията на отдела е включено и участие в подготовка, изпълнение и управление на проекти, свързани с дейността на дирекцията. Предвидено е отделът да продължи да обезпечава реализирането на проекти с различни източници на финансиране и такива, които имат отношение към опазването на морската околна среда.

В хода на преговорите за новия програмен период на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г. министерството успешно договори реализирането на предефиниран проект “Познания и информация по отношение на регионални дейности за опазване на околната среда на Черно море (SCIRENA-Black sea)”.

Целта на проекта е осигуряване на ефективно надграждащо изпълнение на изискванията на директивата, в т.ч. изпълнение на част от планираните мерки към Морската стратегия на Република България; подпомагане на двустранната координация с  Република Румъния за синхронизирано прилагане на изискванията на рамковата директива в съответствие с ревизираното Решение 2017/848/ЕО за определяне на критерии и методологични стандарти за добро екологично състояние на морските води, както и на спецификации и стандартизирани методи за мониторинг и оценка.

Басейнова дирекция „Черноморски район“ в качеството й на бенефициент ще изпълни проекта в широко партньорство със Софийския университет “Климент Охридски“, Исландския институт по морски и сладководни изследвания, Норвежкия институт по морски изследвания и други научни институти. В рамките на проекта ще бъде използван и надграден норвежкият и исландският опит в изпълнение на политики в областта на морската околна среда.

Министерството на околната среда и водите съвместно с Басейнова дирекция „Черноморски район“ предприехме необходимите действия за разработване и прилагане на Морската стратегия, включително и обезпечаване изпълнението на дейностите на предефинирания проект, който ще се финансира по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.