Отговор на въпроси от народния представител Радостин Танев, ПГ на ПП ГЕРБ, относно състоянието на яз. „Копринка“ и кладенците, осигуряващи питейна вода в област Стара Загора

18 септември 2020 | 12:14

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ТАНЕВ,

 

В отговор на Вашите въпроси Ви информирам следното:

Язовир Копринка е едногодишен изравнител с общ обем 142, 2 млн.м3. Към 16 септември 2020 г. язовирът е с обем 19,007 млн. м3 , което представлява 13,4 % запълване от общия обем.

Водите от язовир „Копринка“ се използват основно за напояване, за промишлено водоснабдяване и за електропроизводство. Съгласно издадени разрешителни по реда на Закона за водите, годишно са необходими до  110 млн.м3 вода за напояване и до 2,75 млн.м3 за промишлено водоснабдяване.

Съгласно схемата на застрояване, водите за напояване и за промишлено водоснабдяване по направление река Марица, могат да се преработят от ВЕЦ „Копринка“ и ВЕЦ „Стара Загора“. Част от водите преработени от ВЕЦ „Копринка“ се насочват за оводняване на река Тунджа.

Притокът към яз. „Копринка“ вече втора година е характерен за условията на суха година, при запазване на разхода за напояването и за промишлено водоснабдяване.

При наличния обем в язовира към настоящия момент и при запазване на тенденцията за минимален приток към него, се очаква да бъде нарушено водоподаването към основните потребители на вода от яз. Копринка. В този случай ще бъдат  предприети действия за намаляване на  водоподаването за промишлени цели, с цел акумулиране на води за осигуряване на приоритетната цел – напояване. При продължаващо засушаване ще бъдат редуцирани и  водите за напояване.

Предвид ниския обем в язовира, МОСВ уведоми титулярите на разрешителни за ползване на обекта с цел аквакултури, че следва да използват аварийните зони, определени в язовир „Коринка“, съгласно Заповед № РД-485/23.10.2018 г. на изпълнителния директор на ИАРА.

От язовир „Копринка“ не се изпускат неконтролирано води. При провеждане на висока вълна, водите се преработват от ВЕЦ „Копринка“ и част от тях се изпускат по направление река Тунджа и се акумулират в язовир  „Жребчево“.

Предвид продължителния период на маловодие и с цел оводняване на разположените кладенци за питейни води в терасата на река Тунджа, по искане на „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД-Стара Загора, считано от месец август се насочват води към язовир „Жребчево“.

В терасата на река Тунджа има изградени  три водоснабдителни групи с общ брой водовземни съоъръжения-55.

Водата от тях се отвежда в Помпена Станция „Ягода” и чрез помпи на първо и второ стъпало  се прехвърля по направление Стара Загора.

В периода  15.08-10.09 от страна на МОСВ са извършени проверки на две водоснабдителни групи: „Ръжена“ и „Зимница“. Констатирано е повишение на моментното динамично ниво.

При проверката на  кладенците от група Зимница-лява и дясна тераса на реката, моментното динамично ниво на водата в тях е на 4м под кота терен.  Водовземане се извършва само от 4 бр. кладенци от лява тераса и от 1бр. кладенец  от дясна тераса при общ брой кладенци 28.

Втората проверена водоснабдителна група е „Ръжена“ с 11 бр. шахтови кладенци. По време на проверката се извършва водовземане от всички кладенци и моментното динамично водно ниво е 6м под кота терен.

 Проверките продължават с третата водоснабдителна група - „Ягода“

В  МОСВ не са постъпвали сигнали, касаещи дейността на  ВиК ЕООД-Стара Загора за възникнали проблеми с водоснабдяването.