Отговори на въпроси от народния представител Ивайло Христов от ПГ „Има такъв народ“, относно проблем при дейността на регионалното депо за неопасни твърди битови отпадъци, край село Стожер, община Добричка

08 март 2022 | 16:11

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ХРИСТОВ,

 

Министерство на околната среда и водите и Регионална инспекция по околната среда и водите-Варна са запознати с работата на регионално депо за неопасни отпадъци, разположено в с. Стожер, община Добричка и инвестиционното предложение.

На регионално депо за неопасни отпадъци, с. Стожер периодично се извършват комплексни проверки по изпълнение на условията поставени в Комплексно разрешително № 433-Н0/2012 г., съгласно плана за контролната дейност на РИОСВ-Варна за съответната година.

В периода 15-16.04.2021 г. е извършена комплексна проверка по всички компоненти и фактори на околната среда, при която е установено, че разрешения проектен капацитет от 240 000 тона за депониране на отпадъци в Клетка № 1 е изчерпан, а 24 часовият капацитет за депониране е надвишен, което е в нарушение на Условие  4.1 Комплексното разрешително. За установеното нарушение са предприети административнонаказателни действия срещу община Добрич с Акт за установяване на административно нарушение от 28.06.2021 г. и Наказателно постановление от 28.07.2021 г. на РИОСВ-Варна, влязло в сила и платено на 24.08.2021 г.

По компонентите и факторите на околната среда не са констатирани нарушения, включително и по време на последната извършена проверка на 15.02.2022 г.

Съгласно представената информация от община Добрич, инвестиционното предложение "Увеличаване на капацитета на инсталациите, клетка 1 и клетка 2 на регионално депо с. Стожер и заустване на пречистени отпадъчни води в река Суха река“ предвижда увеличаване капацитета на клетка 1 от 240 000 т на 295 00 т, клетка 2 – от 145 000 т на 170 000 т, увеличаване на депонираните отпадъци за денонощие от 130 на 150 т, като по този начин общия капацитет на депото се променя от 685 000 т на 765 000 т. Инвестиционното предложение предвижда и промени в капацитета на сепариращата  и компостиращата инсталация.

Освен промени в капацитета на инсталациите, се планира в хода на строителството на клетка 2 на депото и монтиране на ново пречиствателно съоръжение, което да гарантира пречистване на инфилтрата до степен за заустване в река Суха река. С оглед промяна в обема на депонираните отпадъци се налага промяна в схемата на третиране на инфилтрата. За целта е изготвен Подробен устройствен план-парцеларен план за тръбопровод на пречистени води от депото до река Суха река.

За Подробен устройствен план-парцеларен план за елементите на техническата инфраструктура е проведена процедура по реда на Глава шеста от Закона за опазване на околната среда и Закона за биологичното разнообразие, приключила с Решение № 6/ЕО/2021 г. на РИОСВ-Варна.

Предложените промени в инвестиционното предложение подлежат на процедура по преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда. Предвид факта, че общините които се обслужват от регионалното депо попадат в обхвата на повече от една регионална инспекция по околната среда и водите, компетентен за произнасяне с решение е Министърът на околната среда и водите.

Във връзка с извършеното оповестяване на инвестиционното намерение са постъпили в Министерство на околната среда възражения от община Добричка, жители на с. Ново Ботево и с. Драганово. Възраженията са изпратени на община Добрич на 21.01.2022 г. за съобразяване в хода на процедурата по реда на глава шеста от Закона за опазване на околната среда.

Инвестиционното намерение подлежи на процедура по оценка на съвместимостта с предмета и целите на опазване на защитените зони. Направената проверка е установила, че то е допустимо спрямо режимите на защитена зона BG 0000107 „Суха река“, определени със заповедта за обявяването й.

Министерство на околната среда и водите е информирало община Добрич за необходимите действия, които следва да бъдат предприети за провеждане на процедурата по преценка необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда, включително информиране на обществеността. След  получаване на отговора от общината, Министерството ще се произнесе с решение.