Парламентът прие промени в Закона за водите

02 март 2022 | 14:58

Народното събрание одобри промени в Закона за водите (ЗВ), които са свързани с регламентиране на действието на Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) и Плановете за управление на риска от наводнения (ПУРН) за периода 2016-2021 г. до актуализирането им.

След изтичането на сроковете на тези планове се създаде нормативна празнота при управлението на водите. С приетите промени се удължава действието на плановете като стратегически документи до актуализирането им. Действието на плановете гарантира провеждането на процедури по издаване, изменение или продължаване на разрешителни за използване на водите по ЗВ и становища за допустимост на инвестиционни намерения в съответствие с  ПУРБ и ПУРН.

С промяната се преодоляват негативните последици от двугодишното закъснение, което е резултат от забавени процедури по приемането на нови планове. Вече са в ход мерки по приемането на новите планове, които се изготвят по споразумение между България и Световната банка.

В новите текстове в закона, приети окончателно на 2 март, народните представители решиха, че Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) преминава от Министерството на образованието и науката (МОН) към Министерството на околната среда и водите (МОСВ). По време на дебата в парламента вицепремиерът по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов заяви: „Моето желание е работата на института да се развива в посока на климатологията и хидрологията, защото това е една от важните теми на  съвремието ни. Бих искал научно-аналитичното направление на института да се развива. Затова аз ще подкрепям работата на тези 721 специалисти в НИМХ и ви уверявам, че усилията ми ще са в посока заедно да допринесем за развитието на научните достижения. Така дейността на НИМХ и Националната хидрометеорологична служба, която е второто направление на института, прави измервания и предоставя данни с приложен характер, ще бъдат в полза на обществото. И именно това е ролята на НИМХ. А моята роля като принципал е да бъда добър стопанин и да допринесем дейността и информацията на института да са в полза на обществото“.