По предложение на министър Нона Караджова правителството ще подпомогне газифицирането на 8 хиляди домакинства с цел да се намали праховото замърсяване в градовете

08 май 2012 | 13:14


 
По предложение на министър Нона Караджова правителството ще подпомогне пилотно 8 хиляди домакинства за първоначалната им инвестиция за газифициране с цел да се намали праховото замърсяване в градовете. Това беше съобщено по време на Четвъртия международен конгрес „Екологични и енергийни основи на устойчивото развитие", който се проведе в столицата. Министърът на икономиката енергетиката и туризма Делян Добрев представи пилотния правителствен проект, който ще се финансира с 10 млн. евро от Международен фонд "Козлодуй".
Министър Караджова коментира, че подпомагане ще получат тези домакинства, които живеят в газдифицирани населени места, в които има наднормено замърсяване на  въздуха с фини прахови частици. По думите й схемата ще бъде отворена за кандидатстване през есента на тази година.
Наднормено замърсяване с прах има в около 30 български града, сред които София, Варна, Стара Загора, Перник, Пловдив и др., обясни Караджова. В България около 50 на сто от хората се топлят с дърва и въглища, които са основният източник за праховото замърсяване през зимата. Другият основен замърсител на въздуха целогодишно е транспортът, като в някои градове приносът му в запрашаването достига 60-80 на сто, допълни тя.
Основни акценти в работата на форума бяха устойчивото развитие на енергетиката и обществената ангажираност с проблемите на околната среда, както и  инструментите за постигане на нисковъглеродна енергетика и икономика. Министър Нона Караджова представи политическите решения на ниво Европейски съюз за постигане на зелена икономика и приоритетите пред МОСВ за ползване на ресурсите от европейските фондове през новия програмен период, свързани с постигане на енергийна ефективност и намаляване на емисиите на парникови газове.
 Конгресът се организира от Овергаз, Виенския икономически форум, Европейския делови конгрес, Европейския център за екологична икономика, Института по енергиен мениджмънт, Българската стопанска камара, Българската мрежа на Глобалния договор на ООН и Българската асоциация „Природен газ". Министерството на околната среда и водите също е между организаторите на събитието.