Предприети са незабавни действия за установяване на причините и отстраняване на аварията на ул. „Костенски водопад” в София

12 декември 2011 | 15:00

На 11 декември т.г., към 14:00 часа поддаде част от настилката на ул. „Костенски водопад”, изпълнена по обект „Десен Перловски канализационен колектор” от Интегриран воден проект за гр. София, т.нар. Eтап І източно от оста в подучастък с дължина от порядъка на 75 метра. Проектът се финансира и изпълнява по Програма ИСПА.
Непосредствено след аварията на място се отзоваха представители на общината, на възложителя – Министерство на околната среда и водите, на изпълнителя на строителството - „Сдружение ВиК 2009” и на строителния надзор – фирма „Мотт МакДоналд Лимитед”. Създадена беше временна организация на движението по западната лента на улицата извън обсега на аварията.
Рано сутринта на 12 декември 2011 г. в изпълнение на указания на МОСВ към строителния надзор по проекта, изпълнителят беше инструктиран съгласно условията на Договора за строителство незабавно да започне отстраняване на авариралата настилка, да установи причините за аварията и да я отстрани за своя сметка. Очаква се това да стане не по-късно от 16 декември 2011 г (петък).
На този етап строителните книжа показват, че възстановяването на настилката след изпълнението на Ф 1600 мм от канализационен колектор по ул. „Костенски водопад” е извършено съгласно проектно-сметната документация и действащата нормативна уредба. Най-вероятната причина за настъпилото пропадане по настилката е авария на прилежащ стар клон на водопроводната мрежа рано същия ден, поради което се е получило извличане на по-дребния материал от обратната засипка на новия канализационен колектор, в резултат на което асфалтовите пластове от възстановената настилка са се деформирали.
В момента на обекта се извършва усилена работа от страна на изпълнителя по отстраняване на аварията. Министерство на околната среда и водите очаква строителният надзор да се произнесе по случая, като независимо от това съвместно със Столична община ще осъществява ежедневен мониторинг на възстановителните работи до пълното им приключване.