През април приключиха контролните проверки на леярни за черни и цветни метали, разпоредени от министър Нона Караджова

18 май 2011 | 14:06


През април приключиха проверките на леярни за черни и цветни метали, разпоредени със заповед на министъра на околната среда и водите Нона Караджова. Проверени са 186 леярни, от които 22 са с издадено комплексно разрешително, а 31 са недействащи. За констатирани несъответствия с изискванията на екологичното законодателство са дадени 133 предписания за отстраняването им и са съставени 4 акта. Ще бъде спряна дейността на леярните, работещи без издадено комплексно разрешително – четири на територията на РИОСВ–В. Търново, по две - на територията на РИОСВ–Стара Загора и РИОСВ–Русе, и по една – на територията на РИОСВ-Плевен, РИОСВ-Смолян и РИОСВ-Пазарджик. Мярката се прилага до привеждане в съответствие и издаване на комплексно разрешително.
РИОСВ - Хасково е приложила принудителна административна мярка - спиране на производствената дейност на част от оловното производство на „Оловно-цинков комплекс”, гр. Кърджали. Агломерационната машина в цех „Агломерация” от инсталацията за производство на олово и оловни сплави е изведена от експлоатация.
За констатирано замърсяване на атмосферния въздух РИОСВ - Варна е наложила две еднократни санкции на „Девен” АД - гр. Девня, на обща стойност 50 597 лв. РИОСВ - Пловдив е санкционирала „КЦМ” АД в размер на 13 000 лв., а за същото нарушение е наложена санкция на “Видахим” АД в размер на 4 287 лв. от РИОСВ – Монтана.
Продължават проверките от РИОСВ за чистотата на населените места, републиканската и общинската пътна мрежа и прилежащите територии към нея. Проведени са срещи с областните пътни управления за изпълнение на разпорежданията на Закона за управление на отпадъците за осигуряване на съдове за събиране на отпадъци. За замърсени терени в населените места, предимно с битови и строителни отпадъци, на кметовете на общините са дадени предписания за почистването им. От РИОСВ-Благоевград е извършена проверка на чистотата на републиканската пътна мрежа в границите на общините Гоце Делчев, Хаджидимово, Гърмен и Сатовча. Дадени са предписания за отстраняване на констатирани замърсявания с отпадъци и извозването им до Регионално депо – Гоце Делчев. Проверки на РИОСВ - Велико Търново показват, че 162 км. от пътната мрежа на територията на екоинспекцията са почистени, като действията по почистването продължават.
РИОСВ-Монтана е санкционирала „РУА Фабрика за метали” ООД - гр. Лом в размер на 7 000 лв. за това, че не е спазен законоустановеният срок за обезвреждане на притежавано оборудване (кондензатори и трансформатори), съдържащо полихлорирани бифенили. За същото нарушение РИОСВ-Враца е санкционирала “ЧЛК –Инвест” ООД, гр. Враца с 2 000 лв.
За неизпълнено условие от комплексно разрешително РИОСВ-Благоевград е санкционирала с 10 000 лв. община Сандански като оператор на Регионално депо Сандански-Струмяни, Кресна. За констатирано неработещо пречиствателно съоръжение на един от блоковете на ТЕЦ „Марица изток 2” ЕАД, с. Ковачево, РИОСВ- Стара Загора е издала наказателно постановление в размер на 30 000 лв.
За допуснато замърсяване на водите на река Соколица РИОСВ-Стара Загора е санкционирала „Енел Марица изток 3” АД с 10 000 лв.
РИОСВ - Пазарджик е издала 5 наказателни постановления на физически лица на обща стойност 5 000 лв. и е съставила 2 акта за констатирана бракониерска сеч в резерват „Купена”. Наложена е санкция на кмета на община Царево в размер на 5 000 лв. за допуснато строителство в защитена територия и е съставен акт на физическо лице за строителство в природна забележителност „Пясъчни дюни” в местността Каваци.
Засилен е контролът върху реализирането на инвестиционни предложения на най-ранен етап съгласно разпоредбите на Закона за опазване на околната среда. За това, че РИОСВ и засегнатото население не са уведомени за инвестиционно намерение, РИОСВ-София е наложила санкция на „Айкон” ЕООД в размер на 7 000 лв. и на „Дар Г.Н” ООД в размер на 5 000 лв. За същото нарушение РИОСВ-Варна е санкционирала с по 2 000 лв. „Нейчъръл Енерджи” ЕООД, гр. Варна и „Месомаркет” ЕООД, гр. София.
Общо през изминалия месец експертите на 16-те регионални инспекции по околната среда и водите са извършили проверки на 1 384 обекта и са дали 890 предписания за отстраняване на констатирани нарушения. Съставени са 71 акта и са издадени 86 наказателни постановления на обща стойност 147 440 лв. Наложени са 11 санкции за замърсяване на околната среда над допустимите норми. Постъпилите суми по наложени санкции, в това число и за предходни месеци са 184 455 лв.
Експертите на четирите басейнови дирекции са извършили 34 проверки по постъпили сигнали от фирми и граждани. Проверена е изправността на измервателните устройства за отчитане на ползваните водни обеми при водовземане от водните обекти и документацията за ежемесечно отчитане на водните количества. Общо за месеца са извършени 711 проверки и са дадени 683 предписания със съответни срокове за изпълнение. Издадени са 25 наказателни постановления на обща стойност 18 600 лв.
Експерти на Басейнова дирекция Източнобеломорски район – Пловдив, са констатирали случай на драстично нарушаване на разпоредбите на Закона за водите. В участък от коритото на р. Марица в землището на с. Генералово, област Хасково е установено депониране на около 30 000 куб. м. земни изкопни маси от строителството на магистрала «Марица». На фирмата нарушител „Пътни строежи” АД – Пловдив е дадено предписание да спре депонирането и да предприеме действия по извозването на земните маси извън коритото на реката и възстановяване на нормалното сечение и проводимост на речното корито. За извършеното нарушение е стартирано административно- наказателно производство по реда на Закона за водите.
Подробна информация за проверките през април е публикувана на ниво „Контролна дейност” на интернет страницата на МОСВ.