Приключването на сагата с ОУП на община Царево ще позволи на всички отговорни институции, да предприемат съответните последващи действия, каза министър Искра Михайлова на изслушване в парламента

31 януари 2014 | 15:18
 „Аз съм убедена, че решението за изменение на ОУП, с неговата сила да спре влизането в сила на плана на територията подлежаща на изменение, ще позволи подготовката на нова, актуална екологична оценка и оценка за съответствие, която ще позволи първо да бъдат отчетени всички нови моменти, като се започне от картирането и нанасянето на местообитания и всякакви други феномени природни и се стигне до определяне на възможните зони на припокриване на плановете за управление на парк „Странджа“ и ОУП в случая с Царево“ , каза министър Искра Михайлова на изслушване в парламента по въпроса с ОУП на община Царево.
 
Тя представи  мерките,  които  се предприемат, след като има решение на съда за ОУП на Община Царево. „Приключването на сагата  с ОУП на Царево чрез решението на съда  ни позволява най-накрая да предприемем някакви действия“, отбеляза министър Михайлова. Според нея до момента на произнасянето на съда не е  имало никаква възможност да се  предприемат каквито и да е било действия, било то по изменение на плана, по изготвяне на нова екологична оценка или  каквито и да са други действия във връзка с ОУП на общината. 
 
„Финализирането на сагата ще позволи на всички институции  да предприемат последващи мерки. Това дава  още една възможност - да се приключи безвремието в Община Царево, както и в много общини в България, липсата на общи устройствени планове се използва, за да се осъществява застрояване на базата на частични малки ПУП без подробни устройствени планове, без съответната оценка, без измерим кумулативен ефект и без обща визия за развитието на територията“, каза още Михайлова.
 
Тя отново подчерта, че през последните 8 месеца, проблемите на българското Черноморие са на вниманието на МОСВ. Министър Михайлова съобщи, че е завършило изпълнението на един от големите проекти, финансирани по ОПОС за картиране на местообитанията по територията на българското Черноморие. „Картирането е завършено, в момента тече нанасянето на кадастрални карти и вписването в кадастъра. Това е изключително важен процес, който позволява да бъдат ясно идентифицирани и определени границите на защитените територии в рамките на зоните по Натура, извън тях и по цялото Черноморие. Това е важен момент, защото той дава сериозни основания за ревизии и промени на устройствени планове по българското Черноморие“, каза Искра Михайлова. Тя съобщи, че в момента тече проект за подготовка на План за управление на ПП „Странджа“.
 
 „Това е част от общата политика, за която съм убедена, че трябва да следваме - утвърждаване и приемане на ОУП, които гарантират въвеждането на правила, на норми и гарантират устойчиво развитие на регионите, включително и по българското Черноморие и заедно с тях  изработване и одобряване на планове за управление на защитени зони по Натура,  на защитени територии, на национални паркове и планове за управление на природни паркове. „Само при наличието на двете категории можем да гарантираме, че сме в състояние и имаме нужните инструменти да защитим околната среда и природната ценност, където и да се намира тя,  на територията на която и да е община, в това число и на черноморските общини. Само при наличието на такива планове ние можем да гарантираме ясни правила пред инвестиционния процес, интересите за развитие на местните общности и опазването на околната среда. Това е позицията на МОСВ, която защитаваме в продължение вече на месеци“, подчерта пред депутатите министър Михайлова.
 
Тя заяви, че ще се направи всичко възможно проектът за изработване на План за управление на „Странджа“, да завърши успешно, за да  има необходимите документи, за гарантиране  управлението на територията по най-добри модерни и екологични практики.
 
„МОСВ вече няколко пъти пое ангажимент, че при всички инвестиционни намерения и намерения за устройствени планове на територията на всички черноморски общини, ние процедираме по принципите на екологичното законодателство и включваме в подготовката на тези подробни устройствени планове и съответните екологични оценки. С тази мрежа от мерки ние гарантираме, че на територията на парк „Странджа“ няма да има строителство, но изработването на устройствен план, изработването на план за управление е единствения път това да се гарантира“, каза в заключение министър Михайлова.